Upominki w ramach działalności gospodarczej: co trzeba o nich wiedzieć?

Co najmniej dwa razy w roku wiele działalności gospodarczych decyduje się przypomnieć o sobie swoim partnerom biznesowym i wysyła im stylowy podarunek. Zazwyczaj jedną z tych okazji są święta Bożego Narodzenia, które wciąż są bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze. Na jakich zasadach firma może rozliczyć takie podarunki? Czy jest to konieczne?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 sierpnia 2021

Czy warto dawać prezenty partnerom biznesowym?

Tak, zdecydowanie. To prosty, a jednocześnie tani sposób, by zbudować pozytywny PR swojej działalności gospodarczej. Z roku na rok rośnie liczba podmiotów, które stawiają na spersonalizowane gadżety, które później są wysyłane do kontrahentów.

Dobry gadżet reklamowy powinien wyróżniać się kilkoma cechami. Przede wszystkim musi być odpowiednio wykonany. Zawsze warto postawić na jak najwyższą jakość, nawet gdyby okazało się, że jednostkowa cena takiego akcesorium jest nieco większa.

Duże znaczenie odgrywa też identyfikacja wizualna. Nie wystarczy wysłać tylko „jakiegoś podarunku”. Powinien być opatrzony logo naszej firmy, aby odbiorca dokładnie wiedział, która firma o nim pamięta. Miłym akcentem jest też załącznik w postaci kartki z życzeniami, które będą dopasowane do okazji.

Z roku na rok rośnie też znaczenie ekologii. To świetna nisza, którą niedużym nakładem środków i czasu możemy zagospodarować na swoją korzyść. Decydując się na zakup ekologicznego akcesorium, na pewno zyskamy kilka dodatkowych punktów u kontrahenta. 

Jak rozlicza się upominki w działalnościach gospodarczych?

Co do zasady upominki są objęte podatkiem dochodowym. Polski system prawny dopuszcza jednak kilka wyjątków od tej sytuacji. Można tu wskazać na przykład na osoby fizyczne, z którymi nie pozostajemy w stosunku pracy. Duże znaczenie ma też wartość takiego podarku.

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

Jeśli nie chcemy podlegać pod opodatkowanie, prezent nie może kosztować więcej niż 200 złotych. W tym miejscu pojawia się kolejna ciekawostka. Jeśli mowa o podatku VAT, to kwota jest niższa i wynosi zaledwie sto złotych, co dość mocno ogranicza pole wyboru odpowiedniego gadżetu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zgodnie z literą prawa, podarek nie może być wybrany w taki sposób, by nie stanowił promocji firmy. Jest to definicja nieostra, bo trudno byłoby wykazać, że dany prezent nie miał takiej właśnie intencji. Tu raz jeszcze pojawia się kwestia identyfikacji wizualnej: zawsze lepiej będzie umieścić logo lub nazwę firmy na prezencie, lub jego opakowaniu.

Prezenty wewnątrz firmy

Co, jeśli chcemy pokazać pracownikom, że ich doceniamy i zakupimy dla każdej zatrudnionej osoby firmowy upominek o wartości mniejszej niż 200 złotych? Niestety, ale w tej sytuacji nie stosuje się zwolnienia z podatku dochodowego.

Jest od tej reguły tylko jedno odstępstwo. Prezent nie podlega opodatkowaniu, jeśli był zakupiony z kapitału Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w ramach konkretnej działalności gospodarczej. Widać więc dość wyraźnie, że jest to zagadnienie, które wymaga wiele uwagi. Przepisy stawiają tutaj na przedsiębiorców kilka „pułapek”, o których ci koniecznie muszą pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!