Czy ochroniarze mogą zrobić Ci zdjęcia? Czyli jakie prawa ma ochrona

Czy ochroniarz może Ci zrobić zdjęcie? Czy może nałożyć Ci kajdanki? Jakie uprawnienie mają pracownicy ochrony?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 12 stycznia 2023

Czy pracownik ochrony może Cię fotografować?

Jeśli znajdujesz się w budynku użyteczności publicznej, takim jak galeria handlowa – Twój wizerunek najczęściej rejestrują kamery. Oznacza to, że, tak czy siak, jesteś widoczny dla pracowników ochrony i „uwieczniony” (przynajmniej do trzech miesięcy, bo taki jest okres przechowywania materiałów z kamer). 

Co może osobisty ochroniarz prezesa?Co może osobisty ochroniarz prezesa?Michał Górecki

Nie oznacza to jednak, że pracownik ochrony może Cię fotografować. Takie zachowanie może naruszać prawo i jest równoznaczne z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Są od tego pewne wyjątki. Jeśli dopuścisz się aktu wandalizmu, kradzieży lub innego przestępstwa – ochroniarz może Cię sfotografować i przekazać takie zdjęcie w ręce organom ścigania. Jeśli jednak nie robisz nic złego – pracownik ochrony nie ma takiej możliwości.

Czy ochroniarz może Ci założyć kajdanki?

Tak. Pracownicy ochrony mogą stosować środki przymusu bezpośredniego, ale wyłącznie w określonych sytuacjach. Tzn. mają prawo Cię obezwładnić, użyć siły, nałożyć kajdanki, a nawet wykorzystać pałkę, gaz, paralizator, psa, jak i broń palną (o ile na tę ostatnią mają licencję). Oczywiście – pod konkretnymi warunkami. 

Mowa tutaj o podejmowaniu działań przeciw bezpośredniemu zamachowi na ochraniane obiekty, urządzenia, osoby lub niszczenie mienia. Wówczas pracownik ochrony ma prawo zatrzymać podejrzaną osobę, zapobiec jej ucieczce, ruszyć za nią w pościg czy pokonać czynny opór. 

Jakie uprawnienia ma ochroniarz?Jakie uprawnienia ma ochroniarz?Michał Górecki

Jeśli jednak nie naruszasz niczyjego bezpieczeństwa, nie niszczysz mienia, nie próbujesz niczego ukraść itp. – pracownik ochrony nie ma prawa użyć przeciwko Tobie środka przymusu bezpośredniego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kontrola plecaka czy torebki

Jeśli pracownik ochrony stwierdzi, że Twoje zachowanie budzi podejrzliwość, to może poprosić Cię o sprawdzenie zawartości Twojego plecaka, torebki czy reklamówki. Nie może tego jednak przeprowadzić samodzielnie albo wbrew Twojej woli. W przypadku sprzeciwu może jednak wezwać policję.

Co ważne – jeśli uważasz, że pracownik ochrony naruszył Twoje dobra osobiste, ochroniarz może podlegać odpowiedzialności. Zarówno majątkowej, jak i niemajątkowej (np. karnej). Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, bo ochroniarze są zazwyczaj świadomi swoich uprawnień i starają się ich nie przekraczać. Jeśli jednak coś takiego się wydarzyło – zawsze możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!