Czy warto inwestować w dyski SSD?

Na rynku odnajdziemy obecnie trzy główne rodzaje dysków twardych: eMMC, HDD oraz właśnie SSD. Każdy z nich różni się pod wieloma względami od konkurentów, jednak szczególna uwaga klientów skupia się właśnie na nośnikach SSD. Czy warto w nie inwestować? Jakie mają ograniczenia?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lipca 2021

Czym wyróżniają się dyski SSD?

Przede wszystkim tym, że nie jest to nośnik, gdzie dane zapisywane są w formie „fizycznej”. Gdybyśmy rozebrali taki dysk na części, to nie znajdziemy tutaj tradycyjnych talerzy, gdzie były zapisywane lub nadpisywane nasze dane. Takim nośnikiem jest tylko klasyczny HDD, czyli Hard Disk Drive. 

Dyski SSD górują nad konkurentami w ujęciu szybkości przetwarzania danych. A to z kolei przekłada się na bardzo dużą szybkość pracy systemu operacyjnego. Beneficjentami takiego rozwiązania będą też wszyscy ci, którzy pracują z rozbudowanymi programami, które zwykle długo się wczytywały.

Inwestycja w dysk SSD powinna znacznie skrócić ten czas, co zwiększy nasz komfort pracy, a także pozwoli wykonać nam nieco większą ilość zadań w założonym wcześniej przedziale czasowym. Jego właściwości docenią też gracze — ulubione tytuły również powinny ładować się nieco szybciej.

Z roku na rok upada też jeden z głównych argumentów „na nie”, które przed dyskami SSD stawiali ich przeciwnicy: pojemność. Jeszcze dwa lata temu za dysk o pojemności zbliżonej do 256 GB trzeba było wydać o wiele więcej niż za dobrej jakości dysk HDD o takiej samej wielkości. Obecnie ceny nośników SSD są już o wiele niższe, co znacznie zwiększa potencjalną grupę osób zainteresowanych ich nabyciem.

Jakie są największe wady i zagrożenia związane z dyskami SSD?

Na pewno trzeba wskazać na ich tendencje do rozmagnesowywania się. Ta uwaga oczywiście dotyczy zwłaszcza nośników starszej generacji lub dysków od anonimowych producentów, którzy w swoich działalnościach nie mają odpowiednich procedur kontroli jakości. 

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Co do zasady, dysku SSD nie powinno się kłaść w pobliżu miejsc, które generują promieniowanie elektromagnetyczne. Jeśli na przykład omyłkowo położymy taki nośnik koło magnesu, to może okazać się, że utracimy zapisane tam dane. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wiele osób zwraca też uwagę na to, czy dane z dysków SSD można w stu procentach bezpiecznie wymazać. Wiele aplikacji, które świetnie radziły sobie z tą sztuką na nośnikach HDD, napotykają na problemy z nośnikami nowej generacji. Gdybyśmy sprzedawali komuś komputer, to bezpieczniej będzie pozbyć się go bez dysku twardego. Zwłaszcza jeśli były tam przechowywane dane o charakterze poufnym.

Czy w 2021 roku opłaca się kupić dysk SSD?

Gdybyśmy spisali na kartce bilans zysków i potencjalnych strat, to w zdecydowanej większości przypadków okaże się, że korzyści z posiadania takiego nośnika jest o wiele więcej. Oprogramowanie użytkowe z roku na rok wymaga coraz to większej mocy obliczeniowej.

Nowy procesor i duża ilość pamięci RAM to czasem za mało. To właśnie szybki dysk SSD może być w tym zestawie brakującym ogniwem, który pozwoli naszym komputerom stacjonarnym i laptopom działać o wiele szybciej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!