Czy warto oferować firmowe pakiety bezpieczeństwa?

Rynek tak zwanych usług towarzyszących zyskuje z roku na rok. Coraz częściej, gdy kupujemy na przykład laptopa, jesteśmy kuszeni, by przy okazji dokupić do niego dedykowane ubezpieczenie. To klasyczny przykład pakietu bezpieczeństwa, który może pomóc naszej firmie w zwiększeniu zysków. Czy warto oferować takie usługi? O czym pamiętać przy ich tworzeniu?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Jakie branże mogą skorzystać z pakietów bezpieczeństwa?

W praktyce niemal wszystkie. Nie sposób nie dostrzec jednak tego, że niektóre sektory rynku są w uprzywilejowanej pozycji. Można tu wskazać właściwie na dowolną firmę, która jest producentem, a nie usługodawcą. Im bardziej złożony jest proces, w wyniku którego dane dobro lub usługa powstaje, tym więcej sensu ma dedykowany pakiet bezpieczeństwa.

Jeśli na przykład nasza firma produkuje kabiny prysznicowe, które są następnie transportowane do klienta naszą własną, firmową spedycją, to pakiet bezpieczeństwa może obejmować na przykład bezwarunkową wymianę, gdyby towar uległ uszkodzeniu z naszej winy.

Można też podejść do tego zagadnienia w nieco inny sposób. Firmy hostingowe mogą zaoferować swoim partnerom biznesowym pakiet bezpieczeństwa, który zapewni im dostęp do dedykowanej, wolnej od kolejek, infolinii. 

Ciekawym przykładem pakietu bezpieczeństwa dla osób działających w branży IT i TECH jest też częściej wykonywana kopia danych. Tu raz jeszcze można odwołać się do hostingu. Większość firm oferuje darmową kopię danych przywracaną raz w miesiącu, czasem raz w tygodniu. Nasz dodatkowy pakiet bezpieczeństwa może zawierać na przykład kopię wykonywaną co kilka godzin, dzięki czemu ryzyko utraty danych po stronie klienta będzie ograniczone do minimum.

O czym warto pamiętać, tworząc firmowy pakiet bezpieczeństwa?

Kluczową rolę odgrywa kryterium ekonomiczne. Koszty obsługi takiego pakietu nie mogą przekraczać naszych zysków. W praktyce oznacza to, że nie warto tworzyć pakietów zbyt dobrych, bo ich utrzymanie i wywiązanie się z nich, może skutkować nawet utratą płynności finansowej naszej działalności.

Jak dokonać właściwej analizy ryzyka?Jak dokonać właściwej analizy ryzyka?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zawsze warto podzielić taki produkt na kilka mniejszych, tworząc na przykład pakiet podstawowy, optymalny i premium. Różnice pomiędzy nimi powinny być tak skonstruowane, by klient widział opłacalność najdroższego w tym zestawieniu pakietu premium, ale też nie czuł się oszukany zbyt małą ilością opcji w pakiecie podstawowym.

Jak zarządzać pakietami bezpieczeństwa?

Na pewno warto zastanowić się nad współpracą z zewnętrzną firmą. Na rynku istnieje wiele działalności gospodarczych, które w zamian za określoną część zysków wezmą na siebie obsługę takiego pakietu i ewentualne roszczenia ze strony klientów.

To opcja, która ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, ściąga z nas część odpowiedzialności, a także uwalnia pracowników naszej firmy od obsługi roszczeń, dzięki czemu ci mogą skupić się na innych zajęciach w ramach swojej codziennej pracy. Takie rozwiązania szczególnie dobrze przyjęły się w branży produkcyjnej, choć powoli docierają też do sektora usług.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!