Czy wciąż warto kupić dysk HDD?

Komputery nowej generacji bardzo często wyposażone są przez producentów w wydajne i ciche dyski SSD. Czy jednak rosnąca popularność tego rozwiązania powinna zniechęcać nas do zakupu dysków talerzowych? Czy wciąż warto kupić dysk HDD?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 września 2021

Dysk SSD a HDD — który jest lepszym wyborem?

Przez długie lata właściciele komputerów praktycznie nie rozstawali się z pojemnymi, talerzowymi dyskami HDD. Niewątpliwą ich zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości oraz fakt, że za rozsądne pieniądze możemy zapewnić naszemu urządzeniu sporą ilość pamięci na programy, gry i pliki. Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Praca dysków HDD nie jest bezgłośna, a szybkość przesyłu danych także nie powala na kolana. Poza tym “tradycyjne” dyski często borykają się z problemami w postaci chociażby niesławnych bad sectorów. Mimo to dyski HDD nadal cieszą się popularnością i montowane są obok dysków SSD jako nośnik danych o sporej pojemności (nierzadko mowa o 1TB, 2TB a nawet 4TB przestrzeni na dane użytkownika).

Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Anna Malinowska

Dyski SSD to nośniki o budowie zbliżonej do karty pamięci. Nie bazują na elementach ruchomych, więc ich praca jest praktycznie bezgłośna. Ponadto cechuje je wysoka szybkość przesyłu danych. System Windows 10 zainstalowany na takim nośniku po uruchomieniu komputera jest gotowy do pracy w praktycznie kilka sekund. Dyski SSD występują w odmianach wykorzystujących do połączenia z komputerem złącza SATA, PCI-E oraz M.2. Od tego jaki model użytkownik wybierze zależy maksymalna prędkość przesyłu danych. Niestety takie rozwiązanie ma dwie poważne wady. Po pierwsze — nośniki SSD uważane są za rozwiązanie nietrwałe, podatne na awarie. Po drugie — są wciąż relatywnie drogie. Za kwotę zakupu dysku SSD o pojemności 256 GB (z interfejsem SATA) można kupić klasyczny dysk talerzowy o pojemności nawet 1 TB.

Kupujmy dyski HDD!

Dyski HDD są nadal bardzo dobrym rozwiązaniem dedykowanym komputerom. Mogą z powodzeniem służyć jako dodatkowy nośnik danych w przypadkach, w których główną rolę na pokładzie sprzętu pełnią dyski SSD. W takiej sytuacji na tych drugich można zainstalować system wraz z najważniejszymi programami. Nośnik HDD może natomiast służyć jako przestrzeń dla ulubionych gier. Te bowiem z roku na rok coraz bardziej “rosną” i popularne tytuły nierzadko na dysku zajmują ponad 100 GB.

Jeśli takich gier nazbiera się kilka, to bardzo szybko można zapełnić dysk twardy o pojemności 1 TB. Dyski talerzowe nadal są bardzo opłacalną opcją. Zakup SSD o pojemności 1 TB to bowiem konieczność wydania takich pieniędzy, za które kupimy HDD oferującego nam nawet czterokrotnie większą ilość przestrzeni na dane. A to już bardzo odczuwalna różnica, prawda? Opłacalność korzystania z klasycznych dysków spadnie do zera wtedy, gdy dyski SSD o identycznej pojemności zrównają się z nimi cenami. Nastąpi to z pewnością nie wcześniej, niż za kilka lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!