Czym jest LIDAR i do czego służy?

Wiele rozwiązań technologicznych, także tych na polskim rynku, często wykorzystuje narzędzie, jakim jest lidar. Choć niesłusznie opisywany jako wyłącznie rodzaj lasera, jest bardzo zaawansowanym i potrzebnym urządzeniem wykorzystywanym wszechstronnie w przemyśle, usługach i biznesie. Zapotrzebowanie na lidary jest zarówno w pomiarach geologicznych, analizie obrazu ziemi, ale jak i w pracy samochodów autonomicznych czy w telefonach komórkowych.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 października 2021

Czym jest lidar?

Nazwa lidar pochodzi od angielskiego akronimu LIDAR, czyli Light Detection and Ranging. Celem lidaru jest pomiaru odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym i pomiar odbicia za pomocą czujnika. Wynikające z tego działania różnice wykorzystywane są tworzenia trójwymiarowego modelu badanych obiektów. Efekt? Lidar potrafi równie ocenić odległość od przedmiotu, a także prędkość czy też wygląd lub gabaryty.

Jak działa lidar?

Pod względem technicznym LIDAR to metoda teledetekcji, która wykorzystuje światło w postaci impulsowego lasera do pomiaru odległości (zmiennych odległości) od obiektu. Te impulsy świetlne — w połączeniu z innymi danymi zarejestrowanymi przez system generują precyzyjne, trójwymiarowe informacje o badanym kształcie.

W przypadku badań ziemi systemy lidarowe umożliwiają naukowcom i specjalistom od mapowania badanie zarówno środowiska naturalnego, jak i świata stworzonego przez człowieka. Naukowcy wykorzystują lidar do tworzenia dokładniejszych map linii brzegowej, tworzenia cyfrowych modeli wysokości w systemach informacji geograficznej czy do pomocy w operacjach reagowania kryzysowego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy smartfonem da się wykonywać w pełni profesjonalne zdjęcia nocą?Czy smartfonem da się wykonywać w pełni profesjonalne zdjęcia nocą?Anna Malinowska

Lidary w powietrzu

W większości wypadków lidary mocuje się na samolotach i helikopterach, które są najczęściej używanymi platformami do pozyskiwania danych lidarowych na rozległych obszarach. Rozróżniamy w tym zakresie dwa rodzaje lidarów, topograficzne i batymetryczne. Topograficzny lidar zazwyczaj wykorzystuje laser bliskiej podczerwieni do mapowania terenu, podczas gdy batymetryczny lidar przenikające wodę zielone światło do pomiaru wysokości dna morskiego i koryta rzeki.

Lidary na drodze

Jednocześnie lidary pełnią bardzo ważną funkcję w rozwoju samochodów i pojazdów autonomicznych. Dzięki nim systemy autonomicznej jazdy pozyskują dane dotyczące odległości pomiędzy samochodami lub innymi przeszkodami jak człowiek, drzewo czy zabudowania. Lidary obliczają też odległość auta od krawędzi jezdni czy osi jezdni. Dzięki temu automatyczne systemy kontroli trakcji nie pozwalają samochodom zmieniać kursu jazdy. Lidary dbają więc o bezpieczeństwo autonomicznych pojazdów i innych uczestników ruchu drogowego.

Lidary w kieszeni

Niewiele osób ma świadomość, że lidary wykorzystywane są także w działaniu popularnych smartfonów. Pierwszym smartfonem z lidarem był iPhone 12. Po co w telefonie instalowane jest takie urządzenie? Wśród zastosowań lidaru w telefonie iPhone można wyszczególnić przede wszystkim wsparcie dla aparatu fotograficznego. Pozwala to np. na usprawnienie funkcji aparatu jak autofocus. Co więcej, lidar poprawia działanie aplikacji AR dostępnych na smartfony. Oczywiście lidar będzie też wspierał wszystkie gry produkowane w tej technologii.

Jak widać, zastosowanie lidarów jest naprawdę różnorodne, a wraz z rozwojem technologii 3D i rozwiązań AR i VR, lidary będą coraz częściej pojawiać się w kupowanych przez nas urządzeniach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!