Czym powinien charakteryzować się dobry laptop pod Linuxa w 2021 roku?
Mówiąc o specyfikacji technicznej i wymaganiach systemowych, coraz częściej mamy na myśli smartfony i komputery, na których pracuje Microsoft Windows. A co z ekosystemem Linuxa? Czy darmowe oprogramowanie narzuca na użytkownika duże wymagania systemowe, a co za tym idzie, konieczność zakupu drogiego laptopa?
- Anna Malinowska
- /
- 16 sierpnia 2021
Czy warto inwestować w Linuxa?
To trudne zagadnienie, na które z biegiem lat nie wypracowano ani jednej precyzyjnej odpowiedzi. Pomimo tego, że darmowe oprogramowanie, a dokładniej, różne jego dystrybucje, są dostępne na rynku już od około trzydziestu lat.
Największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą Linux, jest oczywiście brak kompatybilności oraz niewielka znajomość tego systemu operacyjnego przez użytkowników nie tylko z Polski, ale i z wielu innych państw świata. Niemal każdy z nas zna osobę, która zetknęła się z Windowsem, ale Linux to dla wielu wciąż wielka zagadka. Czy słusznie?
Niekoniecznie. Wiele osób jest przekonanych o tym, że Linux to oprogramowanie, które wymaga znajomości setek komend i bazuje na interfejsie tekstowym, tak, jak kiedyś MS DOS. Nie jest to twierdzenie nawet bliskie prawdy.
Oczywiście terminal wciąż odgrywa dużą rolę w tym ekosystemie, jednak GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika to już w zasadzie standard. Co więcej, sporo osób twierdzi, że wybrane dystrybucje tego systemu operacyjnego, na przykład Linux Mint, są o wiele bardziej intuicyjne niż Windows.
Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze jest to opinia subiektywna i nie powinno się w stu procentom ufać osobom, które przesądzają o tym, że każdy z nas będzie na pewno czuł się lepiej, pracując z takim, a nie innym systemem operacyjnym.
Jakie wymagania dla laptopa z Linuxem?
Pozytywnym akcentem tego oprogramowania jest dostęp do wielu różnych wersji oprogramowania. W praktyce skutkuje to tym, że zawsze możemy postawić na nieco bardziej zasobożerne środowisko KDE, ale i na lżejsze dystrybucje, czyli takie, które ruszą nawet na starszych komputerach.
Oprogramowanie do śledzenia wydatków w firmieMikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Najbezpieczniej będzie zainwestować w komputer z 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB dyskiem twardym. Zdania co do procesorów są podzielone, jednak często wskazuje się na to, że lżejsze dystrybucje Linuxa powinny działać nawet na starszym układzie z rodziny i5 lub odpowiedniku tego procesora od AMD.
Jaki Linux do laptopa?
Pamiętajmy o tym, że jest to wolne oprogramowanie, które w zdecydowanej większości przypadków dostępne jest za darmo, także do celów komercyjnych. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by ściągnąć z internetu wybraną dystrybucję, a następnie zainstalować ją na urządzeniu i ocenić, czy spełnia ona nasze oczekiwania.
Bez wątpienia dużą popularnością cieszy się rodzina Ubuntu (Kubuntu, Ubuntu, Edubuntu, Lubuntu) oraz Linux Mint czy OpenSUSE. W internecie można też znaleźć wiele innych, stale rozwijanych wersji systemu. Odpowiadając na pytanie zadane w tym akapicie: taki, który będzie nam najbardziej pasował. To główny wyróżnik tego oprogramowania względem innych, dostępnych na rynku, systemów operacyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?