Szyfrowanie połączeń telefonicznych — co trzeba wiedzieć?

Żyjemy w czasach, kiedy prywatność ma coraz większe znaczenie. To trend, który zdecydowanie warto pochwalić. Czasem jednak za zwiększoną troską o prywatność idzie też obawa o to, czy wybrane przez nas rozwiązania są skuteczne. Jak działa szyfrowanie połączeń telefonicznych? Czy nasze rozmowy mogą być w pełni bezpieczne?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Po co szyfrować rozmowy telefoniczne?

Wbrew pozorom nie musi się za tym kryć wątpliwa pod kątem prawnym czy moralnym intencja. Duże firmy często inwestują olbrzymie sumy pieniędzy w takie rozwiązania, by chronić swoje know-how, które przekuwa się na przewagę nad konkurencją.

Jeśli zarządzający projektem, który ma zapewnić naszej firmie ogromny zastrzyk gotówki lub lukratywny kontrakt chce porozmawiać z właścicielem firmy, a nie może zrobić tego w cztery oczy, to szyfrowane połączenie telefoniczne to wręcz standard, który nie dziwi już nikogo.

W dużych firmach na całym świecie tworzone są nawet specjalne sale konferencyjne, które są chronione siatką Farady’a, na które nie można wejść bez uprzedniego przeskanowania i sprawdzenia, czy aby nie mamy urządzenia rejestrującego rozmowy.

Nie wynika to z tego, że dane firmy działają nielegalnie, a z tego, że ich projekty czy odkrycia warte są tak dużo pieniędzy, że wolą dmuchać na zimne i ograniczyć możliwość przecieku tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Trend ten występuje na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Europę, po Azję.

Jak szyfrować połączenia telefoniczne?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z płatnego, wysoko ocenianego oprogramowania VPN, czyli narzędzia, które tuneluje połączenia, a także dodatkowo zapewnia ich zwielokrotnione szyfrowanie, gdzie wykorzystywanych jest naprzemiennie kilka różnych algorytmów.

Wymogi podczas kontroli sanitarnejWymogi podczas kontroli sanitarnejMikołaj Frączak

Zarówno w Sklepie Play, jak i w App Store można odnaleźć takie narzędzia. Będą one optymalnym wyborem dla większości osób, które boją się o swoją prywatność i chcą odbyć rozmowę wolną od ewentualnych podsłuchów. Niestety, ale nie są to rozwiązania, które zapewniłyby sto procent prywatności.

Wystarczy, że na telefonie mamy zainstalowaną aplikację do podsłuchu i cały nasz wysiłek pójdzie na darmo. Na szczęście można zakupić też tak zwane szyfratory, czyli urządzenia, które znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa takich konwersacji. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oferta szyfratorów dostępnych na rynku jest bardzo duża. Jeśli chcemy cieszyć się bardzo dużym poziomem bezpieczeństwa, to zdecydowanie nie warto tutaj oszczędzać. Lepiej zapłacić kilkaset złotych więcej i kupić produkt, który jest stale rozwijany przez renomowanego producenta.

Czy istnieje w stu procentach skuteczne rozwiązanie?

Często mówi się, że nie. Hakerzy, organizacje czy nawet rządy dysponują wysoce wyspecjalizowanym sprzętem, który z łatwością może złamać sporą część zabezpieczeń. Często wystarczy nawet szpiegowski mikrofon kierunkowy, by przechwycić na pozór idealnie zabezpieczone połączenie.

Jeśli więc mamy do omówienia ważne sprawy, które mają najwyższą kategorię prywatności, lepiej zrobić to osobiście. Łącza telekomunikacyjne czy internet nie zapewnią nam stu procent prywatności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!