Monitorowanie sieci danych: jak prawidłowo zoptymalizować proces?

Bezpieczeństwo sieci danych, bez względu na to, czy należy ona do osoby prywatnej, czy do firmy, to jedno z kluczowych wyzwań, jakie stoi przed nami w XXI wieku. Zagrożeń przybywa lawinowo. Co gorsza, hakerzy tworzą narzędzia coraz bardziej wyspecjalizowane, czyli takie, które potrafią omijać nawet wyszukane firewalle. Jak prawidłowo monitorować i zabezpieczyć sieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Co składa się na monitorowanie sieci danych?

Bez wątpienia trzeba wskazać na strukturę takiej sieci. Jeśli jedynym zabezpieczeniem jest router, to sytuacja może stać się dość problematyczna. Wielokrotnie można było usłyszeć o sytuacjach, kiedy zabezpieczenia tych urządzeń pozostawiały wiele do życzenia. 

Oczywiście, większość firm tworząca routery wydaje odpowiednie łatki, czyli aktualizacje, które mają na celu zabezpieczenie sieci, jednak problem zazwyczaj leży w użytkownikach. W zdecydowanej większości przypadków nie instalują oni takiego oprogramowania, a często nawet nie wiedzą o tym, że ono istnieje. 

W podobnym tonie należy wypowiedzieć się o aktualizacjach systemowych. Każda platforma może być w pewnym stopniu „dziurawa”, czyli podatna na precyzyjnie mierzone ataki hakerskie. Dotyczy to zarówno ekosystemu Windows, Linuxa, jak i innych systemów operacyjnych.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które instalują dedykowane łatki oprogramowania układowego, jednak do osiągnięcia progu choćby zbliżonego do 90% wciąż brakuje sporo. To sytuacja, kiedy sami wręcz prosimy się o to, by ktoś wykradł nasze dane.

Można więc powiedzieć, że na bezpieczeństwo sieci składają się co najmniej trzy warstwy: warstwa serwera, warstwa routera, czyli urządzenia, które — w pewnym uproszczeniu — dostarcza nam dostęp do sieci oraz oprogramowanie, z jakiego korzystamy.

Jak powinna wyglądać struktura dobrze zabezpieczonej sieci?

Na pewno trzeba rozpocząć od wewnętrznego serwera, który będzie pełnił funkcję firewalla. To z kolei wymusza zatrudnienie administratora, który będzie nadzorował proces bezpieczeństwa tej maszyny oraz szybko reagował na potencjalne zagrożenia, jak choćby ataki DDOS. 

Redukcja personelu. O czym pamiętać?Redukcja personelu. O czym pamiętać?Martyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Struktura sieci powinna opierać się na stałych adresach IP, które będą tworzone według klarownego, dokładnie określonego klucza. Można na przykład zastosować klucz końcówek wewnętrznego adresu IP: od 2 do 20 — dla działu marketingu, od 21 do 30 dla księgowości itp. Pozwoli to szybko wskazać na urządzenie, które łączy się z podejrzanym hostem lub wysyła zbyt dużo danych poza sieć.

Bezpieczeństwo sieci opiera się na użytkownikach

Coraz częściej spotykamy się z tak zwanymi atakami hakerskimi, które bazują na psychologii społecznej. Użytkownicy są kuszeni sensacyjnymi nagłówkami lub obietnicą wygranej. Klikają w link, podają swoje dane lub pobierają rzekomo darmowe oprogramowanie użytkowe i nieświadomie przekazują wszystkie informacje hakerom. 

Pozwala to stwierdzić, że w parze z inwestycją w dobre zabezpieczenia, firewalle i administratorów, zawsze powinny iść też cykliczne kursy doskonalące dla pracowników. By ci wiedzieli, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!