Czym są kody PKD w firmie i co warto o nich wiedzieć?
Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności — mimo tego, że mało który młody przedsiębiorca wie o ich istnieniu — to jednak odgrywają kluczową rolę w handlu. Praktycznie nie da się prowadzić w Polsce działalności, nie mając kodów PKD. Na co one wpływają?
- Michał Górecki
- /
- 30 sierpnia 2021
Co trzeba wiedzieć o kodach Polskiej Klasyfikacji Działalności?
Obowiązujący w Polsce system jest zgodny z europejskim standardem NACE REV2. Oznacza to, że numer PKD składa się przede wszystkim sekcji. Na sekcję składa się 21 sektorów rynku, który w ujęciu ogólnym określa grupę działalności.
Inny początek kodu PKD będzie więc mieć na przykład agencja marketingowa, inna firma zajmująca się utylizacją śmieci, a jeszcze inną mechanicy samochodowi. To właśnie pierwsze cyfry numeru PKD definiują ten główny obszar, w jakim działa podmiot gospodarczy.
Po sekcjach mamy działy, które składają się z 88 podgrup. Oznacza to, że dana grupa składa się z kolejnych grup, które mają trzycyfrowe oznaczenie. Ostatnim elementem kodu PKD jest klasa. W polskim porządku prawnym mamy 615 klas działalności.
W III Rzeczypospolitej decyzja o wprowadzeniu kodów PKD zapadła dość szybko. Odpowiednia uchwała została podjęta już w 1993 roku. Mimo tego, że w swoich początkach kod PKD wyglądał inaczej niż teraz, to obecnie kody Polskiej Klasyfikacji Działalności spełniają standardy PKD 2007, jakie narzuca Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Wiele wskazuje na to, że w polskim porządku prawnym w bliskiej przyszłości nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, które mogłyby odbić się na kodach PKD. Obecny system spełnia swoje oczekiwania: jest czytelny zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla aparatu państwowego.
Czy każdy obywatel Polski może zapoznać się z kodami PKD?
Pośrednio można dotrzeć do tych danych bardzo szybko. Można na przykład skorzystać z bazy NIP. Jest to baza o charakterze darmowym i publicznym, czyli każdy z nas może z niej skorzystać. Podobną właściwość ma na przykład Krajowy Rejestr Sądowy.
Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Martyna Kowalska
Jeśli wpiszemy z jedną z tych baz nazwę firmy, to będą tam również wyświetlone kody PKD. W niektórych rejestrach takie kody są również zamieszczone z opisem. Jeśli nie ma do nich opisu, to można skorzystać dodatkowo z bazy kodów PKD, gdzie można dokładnie zapoznać się ze wszystkimi danymi, jakie skrywa taki kod.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co więcej, kody PKD nie są przyznawane na stałe. Firma w niemal dowolnym momencie może edytować kody PKD, a także usuwać lub dodawać nowe. Warto zastanowić się nad tym na przykład wtedy, kiedy nasza firma poszerza profil działalności.
Jak podejść do prezentowania kodów PKD?
Im więcej zgodnych z realnym stanem rzeczy, jakie dzieją się w firmie podamy, tym lepiej. Odgrywa to kluczową rolę na przykład w sytuacji, kiedy będziemy przeprowadzać certyfikację ISO 9001:2015, czyli certyfikat zarządzania jakością w miejscu pracy.
Dlaczego to tak ważne? Ponieważ zgodnie z wytycznymi ISO, można certyfikować tylko te kody PKD, które mamy w swojej firmie. Może to być świetne rozwiązanie, które działają na terenie Unii Europejskiej. Dla wielu kontrahentów z zachodu im więcej informacji na ISO 9001:2015, tym lepiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?