Edukacja w firmie - czy warto rozwijać kompetencje pracownicze?

Edukacja w działalności gospodarczej to pod wieloma względami temat kontrowersyjny. Z jednej strony wiele działalności gospodarczych zdaje sobie sprawę z tego, że może przekuć się ona na spory zysk, a z drugiej strony, wciąż pojawiają się pewne problemy, gdy pracownik wyraża zainteresowanie udziałem w płatnych szkoleniach czy ukończeniem studiów podyplomowych. Czy warto rozwijać kompetencje pracownicze?

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lipca 2021

Rozwijanie kompetencji zawodowych — okazja czy zagrożenie?

Każdy pracownik w toku wykonywanych zajęć nabywa doświadczenie i kompetencje. Skutkuje to tym, że jego wartość na rynku pracy stale rośnie. Nauczył się przecież obsługi różnych programów, poznał proces sprzedaży czy na przykład opanował do perfekcji obieg dokumentów w przedsiębiorstwie handlowym.

Ewolucja kompetencji zawodowych dotyczy niemal każdego stanowiska pracy. Od osób pracujących fizycznie, na przykład na produkcji, przez pracowników biurowych, aż po menedżerów, kierowników i kadry zarządzające dużymi zespołami pracowników.

Wbrew obiegowej opinii, każdy może, a wręcz powinien, zwiększać swoje kompetencje zawodowe. Może to odegrać kluczową rolę w karierze pracownika, na przykłąd gdyby ten chciał w przyszłości zmienić miejsce zatrudnienia. 

Czy rozwój kompetencji zawodowych musi kosztować?

Niekoniecznie. Wiele darmowych programów szkoleniowych mają w swojej ofercie powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Nie zawsze są one przeznaczone tylko dla stażystów oraz osób bezrobotnych. Często zdarza się, że szkolenia są też formą wsparcia dla działalności gospodarczych.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Istnieje też wiele programów dofinansowania, dzięki którym Urzędy Pracy partycypują w kosztach szkoleń. Można więc starać się o zwrot nawet 80% wartości szkolenia, bez względu na to, czy jest to kurs obsługi wózka widłowego, dwudniowe szkolenie ze sprzedaży czy trwające rok, studia podyplomowe.

Praktyka pokazuje jednak, że takie dofinansowania często są obarczone pewnymi obostrzeniami. Nie ma tutaj jednolitej wykładni prawnej, jednak przyjmuje się, że pracownik po ukończeniu szkolenia przez rok musi pozostać w firmie. Jeśli pracodawca nie wypełni tego obowiązku, będzie musiał oddać kwotę wsparcia, jaką otrzymał od wybranej instytucji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Można też posiłkować się programami pomocowymi z Unii Europejskiej, a także z urzędów miast i gmin. Dużym wsparciem dla działalności może być też program rozwoju obszarów wiejskich. Można z niego uzyskać na przykład wsparcie do rozbudowy biura czy zakupu sprzętu.

Jak utrzymać pracownika w firmie?

Wielu przedsiębiorców obawia się, że pracownik, który nabył kompetencje zawodowe, będzie domagał się wzrostu podstawy wynagrodzenia lub szybko zostanie podkupiony przez konkurencję. Nie można wykluczyć takiego obrotu spraw, jednak wiele zależy tutaj od przedsiębiorcy.

Jeśli w parze ze wzrostem kompetencji zawodowych pójdzie też troska o osoby zatrudnione w firmie wyrażona na przykład w zakupie pakietów zdrowotnych czy uczciwym, dobrze skomponowanym systemie premiowania, to jest więcej niż prawdopodobnym, że zespół osób zatrudnionych w naszej firmie nie będzie nawet myślał o zmianie miejsca pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!