Ile GB miejsca powinien mieć smartfon w 2021 roku?

Pamięć ma znaczenie. Można powiedzieć, że wręcz kluczowe. To od niej zależy, ile plików zmieścimy na naszym telefonie oraz jak długo będą się one wczytywać. O czym warto pamiętać przy zakupie telefonu? Ile miejsca na dane powinno mieć urządzenie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 lipca 2021

Dlaczego pamięć w smartfonach jest tak ważna?

Jedno zdjęcie zajmuje około 3-4 MB. Zdecydowana większość aplikacji, jakie odnajdziemy w Sklepie Play czy w App Store od Apple zajmuje więcej niż 50 MB. Nawet popularne narzędzia do obsługi mediów społecznościowych potrafią ważyć więcej niż 100 MB. 

Mając na uwadze, że każdy z nas ma na swoim smartfonie nie mniej niż paręnaście (a czasem i kilkadziesiąt) aplikacji, daje to sporo miejsca, które zajmują nam już same narzędzia czy gry, bez względu na to czy ich używamy, czy nie. 

Kolejną kwestią, którą warto wskazać, jest rozbudowany system operacyjny. Niektóre wersje Androida — wraz z nakładką systemową — mogą zajmować nawet kilkanaście gigabajtów. Jeśli już na początku, kupując telefon, wybierzemy taki, który daje nam zbyt mało miejsca na dane, to sami utrudniamy sobie życie. 

Pamięć w telefonach jest też bardzo ważna ze względu na ich późniejszą aktualizację. Tak Android jak i iOS, podczas aktualizacji, pobierają, a następnie wypakowują pliki, które mogą zajmować nawet i kilka GB. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości miejsca na dysku, to może nam się nie udać zaktualizować systemu. 

Jakie rodzaje pamięci w telefonie warto docenić?

Czasy, kiedy wystarczały nośniki eMMC już dawno odeszły do lamusa. Były one popularne w okolicach roku 2016-2017, jednak z biegiem czasu użytkownicy zaczęli przekonywać się, że są o wiele lepsze rozwiązania, które zapewniają wyższy komfort pracy z telefonem.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Można tu wskazać na przykład na szybkie pamięci UFS, które znacznie przyspieszają ładowanie oraz zapisywanie plików, co pozytywnie wpływa na nasze wrażenia pracy z telefonem. Gry i aplikacje ładują się szybciej, a system działa o wiele płynniej.

Zawsze warto pamiętać jednak o tym, że system operacyjny to nie wszystko. Nawet najlepszy nośnik nie da nam zbyt wiele, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości pamięci RAM oraz wydajnego procesora. To kolejne fundamenty, które w dużej mierze wpływają na to, czy urządzenie będzie działać wydajnie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie sposób docenić też roli higieny cyfrowej. Usuwajmy zbędne aplikacje, zainwestujmy w oprogramowanie antywirusowe oraz nie odwiedzajmy podejrzanych stron, co do których nie mamy pewności, że nie wyłudzają one naszych danych osobowych.

Ile GB miejsca w telefonie w 2021 roku?

Szacuje się, że 64 GB miejsca to już za mało. Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy taka ilość miejsca będzie wystarczająca, jednak jeśli aktywnie korzystamy ze smartfona, to lepiej zainwestować w telefon, który ma nie mniej niż 128 GB.

Jeśli kupujemy telefon i wiemy, że będziemy korzystać z niego przez kilka lat, warto nawet dopłacić i zainwestować w sprzęt, który ma 256 GB na dane użytkownika lub choćby wspiera zewnętrzne karty pamięci microSD.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!