Jak długo aktualizowanie są tanie smartfony z Androidem?

W swoich kampaniach reklamowych firmy tworzące smartfony z Androida często chwalą się dwuletnim (a czasem nawet trwającym trzy lata) wsparciem technicznym w zakresie aktualizacji dla topowych urządzeń. A jak wygląda polityka aktualizacji tych nieco tańszych smartfonów? Czy tu też firmy mają liczne powody do dumy?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 września 2021

Jak aktualizuje się Androida?

Niestety, ale samodzielne wgranie nowej wersji oprogramowania układowego na telefon z Androidem nie jest już tak łatwe jak kilka lat temu. W dużej mierze wynika to z tego, że coraz więcej firm blokuje bootloader, w wyniku czego użytkownicy tracą dostęp do tej furtki.

Skutkuje to tym, że zdecydowana większość firm po prostu zmusza nas na czekanie na aktualizację, która jest wprowadzana na rynek oficjalnym kanałem. Zwykle można pobrać ją przez dedykowaną aplikację na komputer (który oczywiście musimy połączyć ze smartfonem) lub przez OTA, czyli bezpośrednio na telefon.

Niestety, ale im tańszy (a więc — mówiąc wprost — gorszy) telefon posiadamy, tym większe szanse na to, że na aktualizację będziemy czekać dłużej niż osoby, które kupiły flagowce za kilka tysięcy złotych. Sporo firm zaczyna wdrażanie aktualizacji właśnie od tych najlepszych smartfonów. Jeśli kupiliście tańsze urządzenie, to raczej poczkacie sobie na nowy soft nieco dłużej. 

Sprawę miał zmienić standard Android One, który skutkowałby wprowadzeniem czystego, wolnego od nakładek producentów, Androida. Taki soft — z dość oczywistych względów — byłoby aktualizować o wiele prościej. Niestety, ale dziś, w 2021 roku, wiemy już, że ten eksperyment raczej się nie powiódł. 

W ostatecznym rozrachunku do Android One dołączyło zaledwie kilka firm. W porywach, w ciągu jednego roku, wydawano maksymalnie 10 urządzeń z tą wersją oprogramowania. To bardzo mało. Niestety, ale dziś mało kto już pamięta o tym rozwiązaniu. Znów wróciliśmy do ery nakładek systemowych w tanich, budżetowych smartfonach.

Jak długiego wsparcia technicznego wymaga Google?

Zgodnie z zasadami, jakie definiuje licencja na Androida, z którą każda firma bazująca na tym sofcie musi się zgodzić, wsparcie techniczne powinno trwać co najmniej dwa lata. Niestety, ale często jest ono rozumiane dość opacznie, na czym tracą użytkownicy.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdarza się na przykład, że producenci stawiają na aktualizacje wydawane co kwartał. Problem dotyczy też łatek bezpieczeństwa. Owszem, są też chlubne wyjątki, kiedy duże błędy związane z oprogramowaniem są łatane szybko, jednak nie ma takich sytuacji zbyt wiele.

Duże aktualizacje Androida a tanie smartfony

Co nie powinno nikogo dziwić, taka aktualizacja również pojawi się na naszym smartfonie o wiele później niż u osób, które kupiły sprzęt flagowy. Zupełnie inaczej działa na przykład Apple. Tego samego dnia wydawane są nowe paczki danych dla wszystkich telefonów: zarówno flagowców z danego roku, jak i tych, które mają już 3 czy 4 lata. 

Widać więc dość wyraźnie, że polityka aktualizacji w świecie Androida to kwestia, nad którą wciąż trzeba pracować. Google dostrzega problem, jednak trudno przeforsować wszystkie zmiany, które przyczyniłyby się do poprawy losu takich użytkowników. Niestety.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!