Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie działające już od sześciu lat. Jest to aplikacja mapowa, osadzona na państwowym Geoportalu, pozwalająca na komunikację na linii obywatel-policja. Jak się okazuje, rozwiązanie to cieszy się niesłabnącą popularnością

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 września 2022

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) została wprowadzona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji, oraz przy współpracy z Geoportalem zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. 

Każdy obywatel, który w swoim najbliższym otoczeniu dostrzega niepokojące zjawisko, wymagające interwencji może zamieścić na mapie jego dokładną lokalizację i opis. Może być to np. miejsce, w którym notorycznie łamane są ograniczenia prędkości, obiekty dewastowane przez wandali, a nawet pustostany, w których gromadzą się osoby spożywające alkohol. 

To jednak jedynie przykłady, bowiem na KMZB można zamieścić praktycznie wszystko, co niepokoi i może stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. 

Ważna kategoryzacja

Każde zgłoszenie można przyporządkować do wybranej kategorii, którą można wybrać z wielu propozycji. Może być to np. „miejsce grupowania młodzieży zagrożonej demoralizacją”. Dzięki kategoryzacji łatwiej jest policji zaplanować interwencję w konkretnym miejscu. Dodatkowo w opisie zgłoszenia, który jest widoczny wyłącznie dla funkcjonariusza przyjmującego sprawę, można dodać dodatkowe szczegóły takie jak np. godziny, czy porę dnia występowania zagrożenia, oraz inne wskazówki ułatwiające pracę mundurowym. 

W ten sam sposób można zaznaczyć miejsca, w których notorycznie łamane są przez kierowców ograniczenia prędkości lub zakazy parkowania, a także inne problemy, które może rozwiązać patrol policji. Warto przy tym skorzystać z wyszukiwarki adresów, która na ogólnopolskiej mapie pozwoli odszukać i powiększyć okolice pojedynczych budynków. Dzięki temu nasze zgłoszenie może być bardzo precyzyjne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy muszę wpuścić do firmy policjanta na służbie?Czy muszę wpuścić do firmy policjanta na służbie?Michał Górecki

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru 112!

Pamiętajmy jednak, że mapa nie ma zastosowania w sytuacji, w której potrzebna jest natychmiastowa interwencja policji, czy służb mundurowych. W takich okolicznościach korzystajmy z numeru 112 lub 997. Mapa może służyć jedynie do informowania o niepokojących nas zjawiskach. Za każdym razem, w którym rolę odgrywa czas, należy korzystać z innych, natychmiastowych form kontaktu.

Gdzie znajdę Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzona przez Komendę Główną Policji jest dostępna pod tym linkiem

Zdjęcie: zrzut ekranu z mapy dla Starego Miasta w Warszawie w dn. 28.09.2022

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!