Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie działające już od sześciu lat. Jest to aplikacja mapowa, osadzona na państwowym Geoportalu, pozwalająca na komunikację na linii obywatel-policja. Jak się okazuje, rozwiązanie to cieszy się niesłabnącą popularnością
- Martyna Kowalska
- /
- 28 września 2022
Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) została wprowadzona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji, oraz przy współpracy z Geoportalem zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Każdy obywatel, który w swoim najbliższym otoczeniu dostrzega niepokojące zjawisko, wymagające interwencji może zamieścić na mapie jego dokładną lokalizację i opis. Może być to np. miejsce, w którym notorycznie łamane są ograniczenia prędkości, obiekty dewastowane przez wandali, a nawet pustostany, w których gromadzą się osoby spożywające alkohol.
To jednak jedynie przykłady, bowiem na KMZB można zamieścić praktycznie wszystko, co niepokoi i może stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Ważna kategoryzacja
Każde zgłoszenie można przyporządkować do wybranej kategorii, którą można wybrać z wielu propozycji. Może być to np. „miejsce grupowania młodzieży zagrożonej demoralizacją”. Dzięki kategoryzacji łatwiej jest policji zaplanować interwencję w konkretnym miejscu. Dodatkowo w opisie zgłoszenia, który jest widoczny wyłącznie dla funkcjonariusza przyjmującego sprawę, można dodać dodatkowe szczegóły takie jak np. godziny, czy porę dnia występowania zagrożenia, oraz inne wskazówki ułatwiające pracę mundurowym.
W ten sam sposób można zaznaczyć miejsca, w których notorycznie łamane są przez kierowców ograniczenia prędkości lub zakazy parkowania, a także inne problemy, które może rozwiązać patrol policji. Warto przy tym skorzystać z wyszukiwarki adresów, która na ogólnopolskiej mapie pozwoli odszukać i powiększyć okolice pojedynczych budynków. Dzięki temu nasze zgłoszenie może być bardzo precyzyjne.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy muszę wpuścić do firmy policjanta na służbie?Michał Górecki
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru 112!
Pamiętajmy jednak, że mapa nie ma zastosowania w sytuacji, w której potrzebna jest natychmiastowa interwencja policji, czy służb mundurowych. W takich okolicznościach korzystajmy z numeru 112 lub 997. Mapa może służyć jedynie do informowania o niepokojących nas zjawiskach. Za każdym razem, w którym rolę odgrywa czas, należy korzystać z innych, natychmiastowych form kontaktu.
Gdzie znajdę Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzona przez Komendę Główną Policji jest dostępna pod tym linkiem.
Zdjęcie: zrzut ekranu z mapy dla Starego Miasta w Warszawie w dn. 28.09.2022
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?