Jak działa norma ISO 27001?

Bezpieczeństwo ma znaczenie. Jest to jeden z filarów otaczającego nas świata. Co warto podkreślić, pod pojęciem bezpieczeństwa rozumie się już nie tylko jego fizyczny aspekt, ale i dane przechowywane na komputerach, które są połączone z internetem. I właśnie w tym miejscu pojawia się norma ISO 27001. Jak działa i co ją wyróżnia?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2021

ISO 27001: podstawowe informacje

ISO 27001 to norma regulacyjna dotycząca bezpieczeństwa informacji, znana również jako norma "privacy by design" lub "person-centred". Norma ta została opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i została włączona do przepisów zarówno północnoamerykańskich, jak i europejskich. 

Celem normy jest pomoc organizacjom w określeniu, gdzie prowadzą lub powinny prowadzić działalność gospodarczą, w określeniu środków kontroli bezpieczeństwa informacji oraz w pomiarze skuteczności tych działań, jakie są podejmowane. 

Głównym wymogiem normy ISO 27001 jest zobowiązanie organizacji do stosowania podejścia do bezpieczeństwa informacji opartego na ryzyku. Istnieją cztery poziomy ryzyka związanego z bezpieczeństwem informacji: wysoki, średni, niski i brak ryzyka. Każdy poziom ma inne wymagania.

Kiedy firma powinna dążyć do przyjęcia normy ISO 27001?

Firma powinna dążyć do przyjęcia normy ISO 27001, gdy wie, że może stać się celem ataku cyberprzestępców. Według raportu przeprowadzonego przez IBM i Ponemon Institute w 2016 roku, cyberprzestępcy częściej obierali za cel firmy, które nie wiedzą, jak prawidłowo zarządzać bezpieczeństwem informacji.

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Firmy powinny również przyjąć normę ISO 27001, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że staną się celem naruszenia bezpieczeństwa informacji. Norma ta chroni bowiem przed wszelkiego rodzaju naruszeniami danych i ułatwia wdrożenie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, jeśli i kiedy są one potrzebne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji jest bardzo czasochłonnym procesem, który może trwać wiele miesięcy i często kosztować miliony funtów. Dlatego też najlepiej jest, aby przedsiębiorstwa rozpoczynały od podjęcia kroków zmierzających do uzyskania zgodności z normą ISO 27001.

Jak cyberprzestępcy wykradają nasze dane i jak można z tym walczyć?

Istnieje kilka obszarów, którymi firmy powinny się zająć przed przyjęciem standardu ISO 27001. Obejmują one zdobycie podstawowej wiedzy na temat tego, jak należy postępować z przechowywanymi danymi, a także lepsze zrozumienie zagrożeń, z jakimi mogą się zetknąć.

Ponieważ bezpieczeństwo informacji jest stale zmieniającą się dziedziną, firmy powinny szukać szkoleń, które pozwolą im lepiej radzić sobie z aktualnymi zagrożeniami. Eksperci są zgodni, że wdrożenie normy ISO 27001, która jest dość rygorystycznym standardem, może zapewnić naszej działalności stosunkowo wysoki poziom higieny cyfrowej.

Warto jednak pamiętać o tym, by stale rozwijać kompetencje załogi i kłaść duży nacisk na szkolenia. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najsłabszych ogniw w łańcuchu zabezpieczeń zawsze jest człowiek. Jeśli załoga nie będzie zdawać sobie sprawy z cyfrowych zagrożeń, to nawet norma ISO 27001 nie uchroni nas przed wyciekiem danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!