Wewnętrzny system kontroli w firmie: jak stworzyć dobry proces?

Każda działalność gospodarcza dąży do samodoskonalenia. Może ono odbywać się na wielu różnych płaszczyznach. Bez względu na to, czy obierzemy kryterium finansowe, organizacyjne, komunikacyjne czy jeszcze inne, powinniśmy dysponować obiektywnym procesem weryfikacji danych.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Dlaczego warto wdrożyć wewnętrzny system kontroli w firmie?

Przede wszystkim dlatego, by w sposób obiektywny, podparty realnymi danymi, wiedzieć, którzy z pracowników radzą sobie najlepiej. Jeśli nasza działalność dopuszcza elastyczne godziny pracy i zawsze widzimy te same twarze, które dosłownie “otwierają firmę”, a następnie wychodzą jako ostatnie, to można odnieść wrażenie, jakoby te osoby dawały firmie najwięcej.

To jedna z częstych pułapek, jaka czeka na właścicieli firm. Tak naprawdę bardzo często okazuje się, że to właśnie osoby, które docierają do firmy nieco później, czyli — z obiektywnego punktu widzenia — pracują mniej, dają firmie więcej, bo ich praca jest bardziej efektywna.

Podobne przykłady można mnożyć. Jeśli w firmie mamy trzech pracowników działu marketingu lub sprzedaży, to godzinowe kryterium ich pracy nie ma w zasadzie żadnych podstaw logicznych. Miernikiem pracy marketingowca może być na przykład ilość wygenerowanych komunikatów prasowych lub wiadomości w mediach, gdzie działa nasza firma.

Oczywistym kryterium, które powinno decydować o tym, jak oceniamy handlowca nie jest to, ile wykona telefonów, a ile z tych telefonów uda się przekuć w realnych klientów, którzy podpiszą odpowiednie umowy o współpracy i pozwolą naszej firmie zarabiać.

To tylko kilka sytuacji, kiedy wewnętrzny system kontroli w miejscu pracy może pomóc obalić wiele mitów. Podobne zasady dotyczą w zasadzie wszystkich osób, jakie zatrudniamy, od pracowników działu biurowego, przez magazynierów, na ochroniarzach i dziale HR kończąc. 

Jakie kryteria obrać przy systemie kontroli w firmie?

Logicznym wyborem wydaje się być kryterium finansowe. Jak do niego podejść? Najprościej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy efekty pracy zatrudnionej w firmie osoby pokrywają się za sprawą działań, jakie ta wykonuje w naszej strukturze. 

Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To szczególnie polecany obszar dla osób, których firmy działają w marketingu oraz skupiają się na handlu. Szacuje się, że jeden handlowiec powinien być w stanie miesięcznie „wykręcić” około 175% swojej pensji. Niektóre firmy stosują nieco niższy próg, który wynosi 150%.

Co wyróżnia dobry proces kontroli w firmie?

Na pewno transparentność oraz przejrzystość. Pracownicy powinni wiedzieć o tym, że taki proces w firmie zachodzi. Co więcej, powinni poznać większość składowych, jakie podlegają późniejszej ocenie. Zdania o tym, czy warto wymieniać z imienia i nazwiska audytora, który sprawdza później te dane, są podzielone. 

Nadrzędną cechą takiego dobrze zaplanowanego procesu jest też cykliczność oraz dążenie firmy do ciągłej jego optymalizacji. Proces musi ewoluować wraz z naszą firmą. To ważna kwestia, o której nie powinno się zapominać. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!