Prywatność ma znaczenie. Jak zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa w sieci?
Żyjemy w czasach, kiedy każdy chciałby otrzymać od nas dostęp do choćby podstawowych danych osobowych. Niektóre firmy uzyskują go legalnie, jednak nie brakuje też naciągaczy, którzy raczej starają się te informacje wyłudzić. Jak chronić swoje bezpieczeństwo w globalnej sieci danych?
- Michał Górecki
- /
- 11 sierpnia 2021
Prywatność a przeglądarka internetowa
Myliłby się każdy, kto stwierdziłby, że przeglądarka nie ma żadnego znaczenia dla naszych danych, jakie wysyłamy do różnych serwisów i usług online. To, jak bezpieczna jest nasza przeglądarka, w dużej mierze determinuje informacje, jakie wyślemy do właścicieli usług analitycznych czy ISP.
Decydując się na konkretną aplikację, zawsze warto upewnić się, że jest ona stale aktualizowana oraz że daje nam dostęp do zablokowania wysyłania większości danych. Na dziś dzień najpopularniejszą aplikacją do przeglądania internetu jest oczywiście Chrome.
Nie można jednak lekceważyć szeregu innych narzędzi, w tym EDGE (następca Internet Explorera od Microsoftu), Opery czy Opery Next. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych aplikacji jest to, że pracują one na silniku Chromium, czyli w pewnym sensie ich schemat funkcjonowania jest tożsamy z Google Chrome.
Na rynku ostały się dwie główne przeglądarki, które bazują na swoim własnym, autorskim silniku. Jest to Firefox, który od zawsze stawia ogromny nacisk na prywatność, a także Safari od Apple. Firma z logo nadgryzionego jabłka wciąż rozwija swój własny webowy silnik.
Zawsze warto wybrać taką przeglądarkę, która wspiera choćby podstawowy moduł VPN. Darmowe narzędzie tego typu jest domyślnie wbudowane w Operę, jednak można też pobrać dedykowane wtyczki dla EDGE, a także dla Google Chrome i Firefoxa.
Bezpieczeństwo danych a płatny VPN
VPN, czyli Virtual Private Network, to narzędzie, które — w dużym uproszczeniu — tuneluje nasze połączenie i sprawia, że większość stron WWW nie widzi, skąd realnie łączymy się z internetem. Można to doskonale opisać na poniższym przykładzie.
Jak często aktualizować antywirusa?Martyna Kowalska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jeśli mieszkamy w Polsce i to z tego kraju korzystamy z internetu, to dzięki tunelowaniu połączenia, jakie zapewnia VPN, dla innych internautów będziemy widoczni nie jako osoby z tego konkretnego kraju, ale z miejsca, gdzie znajduje się serwer wyjściowy sieci VPN, czyli na przykład z Niderlandów czy Stanów Zjednoczonych.
Jak dodatkowo zwiększyć prywatność w sieci?
Mimo tego, że wiele osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę, zawsze warto pamiętać o tym, by nie zgadzać się na wszystkie zasady przetwarzania danych, jakich wymagają od nas portale, jakie odwiedzamy. Możemy nie zgodzić się na politykę cookies i ograniczyć ilość gromadzonych o nas danych.
Powinniśmy pamiętać też o zachowaniu czujności podczas podawania informacji, które mogą pomóc nas zidentyfikować. Jeśli wybrana strona żąda naszego numeru telefonu lub adresu e-mail, a nie wzbudza zaufania, to lepiej będzie zrezygnować z podawania tych informacji.
Pamiętajmy też o tym, że banki czy instytucje zaufania publicznego nigdy nie rozsyłają informacji z prośbą o podanie nam w wiadomości zwrotnej ważnych danych!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?