Jak sprawdzić, ile energii pobierają nasze urządzenia w domu?

Od stycznia kolejna podwyżka cen prądu. Rachunki energię już są wysokie, a w najbliższym czasie jeszcze wzrosną. Warto wprowadzić tryb oszczędnościowy i ograniczyć zużycie energii. W przypadku kiedy mamy w domu dziesiątki urządzeń elektrycznych, może to być jednak bardzo trudno. Jest jednak kilka sposób aby obliczyć, które urządzenia kosztują nas najwięcej.

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 listopada 2021

Urządzenia elektryczne będą nas kosztować coraz więcej

Praktyczny poradnik na ten temat stworzyła firma PGNiG. Lodówka, telewizor, kuchenka elektryczna czy pralka to tylko część urządzeń, jakie można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Każde z nich generuje koszty, ponieważ zużywa energię elektryczną. Sprawdzając jakie sprzęty kupujemy i w jaki sposób z nich korzystamy, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii elektrycznej i sporo zaoszczędzić.

Jak w praktyce wygląda zużycie prądu przez poszczególne urządzenia?Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, ile energii elektrycznej zużywają nasze urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Refleksja najczęściej przychodzi późno, dopiero wtedy gdy, oglądamy nasz rachunek za prąd. Jeśli stanowi duże obciążenie domowego budżetu, warto przyjrzeć się wszelkim możliwościom, dzięki którym będzie można go zmniejszyć. Aby to jednak było możliwe, trzeba sprawdzić, jakie urządzenia są najbardziej „prądożerne”.

Pobór prądu – jak go sprawdzić samodzielnie?

Co roku rosną rachunki za energię elektryczną, dlatego warto szukać sposobu, żeby wydatki na prąd mieć pod kontrolą. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, co zużywa najwięcej energii w domu. Można samodzielnie przeliczyć, ile kosztuje nas praca poszczególnych sprzętów domowych. Takie obliczenia będą zdecydowanie dokładniejsze niż wszelkie zestawienia znalezione w internecie, ponieważ będą dostosowane do realiów naszego gospodarstwa domowego. My wiemy przecież najlepiej, ile czasu pracują poszczególne urządzenia.

Jak działa UPS?Jak działa UPS?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak sprawdzić pobór prądu i koszt działania konkretnego sprzętu domowego? Należy przygotować do tego kilka danych, które będą potrzebne do obliczeń. Przede wszystkim należy zapisać, ile czasu pracują poszczególne urządzenia w godzinach. Potem trzeba sprawdzić moc każdego sprzętu podaną w watach (W). To konieczne, ponieważ konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. Gdzie znaleźć moc urządzenia? Taka informacja jest podawana często w instrukcji, a na pewno znajduje się na tabliczce znamionowej sprzętu.

Warto patrzeć w fakturę

Na fakturze za energię elektryczną, którą otrzymaliśmy od dostawcy prądu, należy sprawdzić, jaka jest cena za 1 kWh. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, czy mamy stałą stawkę za prąd (taryfa G11), czy też jest ona różna w zależności od konkretnych godzin.Jak wykorzystać powyższe dane? Należy pomnożyć moc wybranego urządzenia i czas jego pracy.

Wynik trzeba podzielić przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Potem trzeba pomnożyć tę wartość i cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną.W przypadku kiedy zauważycie, że część Waszych urządzeń elektrycznych pobiera zbyt dużo prądu, trzeba będzie dokonać wyboru. Wymiana urządzenia na bardziej wydajne, ograniczenie korzystania z telewizora czy komputera, ewentualnie pozostanie przy bardzo wysokich rachunkach za energię elektryczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!