Jaki monitor do biura wybrać? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jeszcze kilka lat temu w większości firm jednym z kluczowych parametrów wyboru nowego monitora była jego cena. Na szczęście czasy powoli się zmieniły i dziś coraz więcej osób patrzy też na jego parametry techniczne. Na które szczególnie powinniśmy zwracać uwagę? Jaki monitor do biura można polecić?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 sierpnia 2021

Nie tylko cena

Czy tego chcemy, czy nie, niska cena monitorów nie bierze się znikąd. Zwykle oznacza ona zastosowanie niższej jakości podzespołów, co z kolei zapewnia zarówno gorszą jakość obrazu, jak i szybsze męczenie się wzroku. Dlaczego to tak ważna kwestia?

Naukowcy już wiele lat temu dowiedli, że złej jakości monitor może odpowiadać za bóle głowy, a także zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia migren. Zwłaszcza dla osób, którym huśtawkę nastrojów funduje każda większa zmiana pogody, jest to dość problematyczna kwestia.

Potwierdzono też, że bardzo ważną dla naszego kręgosłupa rolę odgrywają możliwości dopasowania wysokości monitora oraz jego ulokowania w osiach X i Y. Jeśli monitora nie można dopasować pod swoje wymagania, to będziemy musieli siedzieć krzywo, patrząc się na niego. To z kolei prosta droga do kłopotów z kręgosłupem. 

Warto też pamiętać o tym, że zła jakość monitora może znacznie wpłynąć na efekty naszej pracy. Może się okazać, że projekt logotypu, jaki projektowaliśmy dla klienta, zupełnie inaczej wygląda na jego komputerze, a inaczej na ekranie naszego monitora. Kluczową rolę odgrywa tu pokrycie palety barw RGB.

Dobre cechy dobrego monitora

Na pewno powinno się wskazać na wspomniane już wcześniej pokrycie palety RGB lub Adobe RGB. To dwa standardy, z którymi spotykamy się najczęściej. Jeśli pracujemy z grafiką lub z plikami wideo, to ten parametr jest absolutnie kluczowy dla powodzenia projektu.

Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Rafał Stępniewski

Coraz większą popularność zyskują też sobie matryce wykonane w technologii AMOLED lub OLED. Znacznie zwiększa to komfort pracy, a także oglądania materiałów wideo z popularnych platform VOD. Coraz większą uwagę przywiązuje się też do dobrej jakości głośników stereofonicznych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdania na temat tego, czy lepiej wyprać tradycyjny, „płaski” monitor czy zagięty, są podzielone. Wiele zależy tutaj od tego, jak duży jest obszar roboczy, jakiego potrzebujemy. Na pewno warto zwrócić uwagę na format. Wiele profesjonalnych sprzętów wciąż wykonuje się w dość archaicznym formacie 4:3, podczas gdy monitory komercyjne często oferują format 16:9 lub podobne.

Jak pracować z monitorem, by troszczyć się o wzrok

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by ekran wspierał możliwie jak najwyższe odświeżanie wyrażone w Hz. Im wolniejsze ono będzie, tym nasze oko będzie wolniej mrugać, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić do powstania zespołu suchego oka.

Naukowcy dowiedli też, że o wiele lepiej będzie pracować z wykorzystaniem tak zwanego trybu ciemnego. Jest on mniej inwazyjny dla naszego wzroku, a zatem mniej obciąża plamkę żółtą, która w dużej mierze determinuje komfort naszego widzenia. To ważne zwłaszcza dla osób, które przy ekranie spędzają wiele godzin każdego dnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!