Zestaw głośnomówiący do samochodu - czy warto go kupić?
Smartfony towarzyszą nam niemal o każdej porze dnia i nocy. Urządzenia zyskały sobie ogromną popularność i w zaledwie kilka lat zmiotły z rynku tradycyjną, kablową, telefonię. Kluczem do sukcesu okazała się ich mobilność, dzięki której możemy rozmawiać niemal zawsze i wszędzie. W tym także z samochodu. W tym celu przyda nam się jednak zestaw głośnomówiący. Dlaczego?
- Mikołaj Frączak
- /
- 31 sierpnia 2021
Czym wyróżnia się dobry zestaw głośnomówiący do samochodu?
Na pewno warto zwrócić uwagę na to, by łączył się on zarówno z urządzeniami, które pracują pod kontrolą Androida, jak i z tymi, które napędza iOS od Apple. Im wyższy standard Bluetooth, jaki taki sprzęt ma na wyposażeniu, tym lepiej. W praktyce byłoby świetnie, gdyby zestaw głośnomówiący spełniał normy Bluetooth 5.0 lub nawet 5.1.
Warto zwrócić też uwagę na rodzaj montażu. Często zdarza się, że plastikowy moduł obudowy, mimo tego, że wygląda ładnie, nie daje tak dużego komfortu, jak moduł z metalowym chwytakiem, który można szybko przytwierdzić do osłony przeciwsłonecznej w naszym pojeździe, bez względu na to, czy jest to auto osobowe, czy dostawcze.
Dlaczego właśnie w tym miejscu najlepiej umieszczać zestaw głośnomówiący? Przyczyna jest bardzo prosta. Ponieważ dźwięk rozchodzi się wtedy bardzo dobrze. Nawet jeśli szybko przemieszczamy się autostradą, to nie będziemy mieli żadnego problemu ze zrozumieniem naszego odbiorcy. Co więcej, sami też będziemy przez niego rozumiani, kiedy to my będziemy mówić.
Osłona od słońca w każdym pojeździe daje też bardzo duże możliwości w zakresie jej dopasowania, a także nie zasłania nam jezdni. Osoby wysokie mogą do rozmowy ustawić ją inaczej, niż na przykład kierowcy nieco niżsi. To znacznie ułatwia komunikację, bez względu na to, kto i kiedy do nas dzwoni.
Czy zestaw głośnomówiący jest wymagany przez prawo?
Można do tego zagadnienia podejść na dwa sposoby. Nie jest on obligatoryjny, a więc nie musimy go mieć w samochodzie tak, jak na przykład zapiętych pasów czy trójkąta ostrzegawczego. Jeśli jednak chcemy konwersować z kimś podczas jazdy, to zgodnie z literą prawa, jaka obowiązuje w naszym kraju, nie możemy trzymać smartfona przy uchu.
Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W praktyce, jeśli chcemy rozmawiać przez telefon, prowadząc samochód, to musimy mieć zestaw głośnomówiący. W nowych samochodach jest on zwykle integralną częścią pojazdu, jednak posiadacze nieco starszych samochodów muszą posiłkować się takim zestawem, który dokupią na własną rękę. Na szczęście nie jest to duży wydatek. Dobrej jakości urządzenie kosztuje zwykle między 200 a 300 złotych. Patrząc na wysokość mandatu za rozmawianie przez telefon w sposób niedozwolony, taka cena to wręcz okazja.
Jak rozmawiać przez telefon z samochodu bez zestawu głośnomówiącego?
Można włączyć tryb głośnomówiący w naszym smartfonie, jednak nie możemy mieć go w dłoniach. Może być na przykład przymocowany do zestawu do nawigacji samochodowej lub leżeć na fotelu pasażera. Najbezpieczniej jednak będzie się zatrzymać na poboczu i po prostu odebrać połączenie, nie stwarzając zagrożenia w ruchu drogowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?