Kamera, która widzi, co jest za rogiem? Naukowcy opracowali innowacyjne rozwiązanie

Czy można zobaczyć niewidoczne? Najwyraźniej eksperci z Northwestern University postawili sobie za cel, aby urzeczywistnić to marzenie wielu wojskowych i czy podglądaczy. Oczywiście wszystko w imię nauki.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 listopada 2021

Kamera, która widzi na wskroś

Naukowcy z Northwestern University, amerykańskiego uniwersytetu niepublicznego w Evanston w stanie Illinois wynaleźli nową kamerę o wysokiej rozdzielczości, która może widzieć niewidoczne – w tym to, co jest za rogiem i poprzez rozpraszające materiały, takie jak skóra, mgła, a potencjalnie nawet ludzka czaszka.

Czym jest holografia?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ta nowa metoda, nazywana holografią o syntetycznej długości fali, polega na pośrednim rozpraszaniu spójnego światła na ukryte obiekty, które następnie rozprasza się ponownie i wraca do kamery. Stamtąd algorytm rekonstruuje rozproszony sygnał świetlny, aby odsłonić ukryte obiekty. Ze względu na wysoką rozdzielczość czasową metodą ta ma również potencjał do obrazowania szybko poruszających się obiektów, takich jak bijące serce w klatce piersiowej lub pędzące samochody za rogiem ulicy.

Maksymalna precyzja kluczem do rozwoju technologii

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications w dniu 17 listopada. Metoda badania Northwestern może szybko rejestrować obrazy pełnego pola dużych obszarów z submilimetrową precyzją. Przy takim poziomie rozdzielczości kamera obliczeniowa mogłaby potencjalnie obrazować skórę, aby zobaczyć nawet najmniejsze naczynia włosowate w pracy.

Jak przechowywać dane z monitoringu?Jak przechowywać dane z monitoringu?Mikołaj Frączak

Możliwości są nieograniczone

Chociaż metoda ta ma oczywisty potencjał do nieinwazyjnego obrazowania medycznego, systemów wczesnego ostrzegania dla samochodów i inspekcji przemysłowych w ciasnych przestrzeniach, naukowcy są przekonani, że potencjalne zastosowania są nieograniczone. Kamera holograficzna działa na podstawie czujników, które wykorzystują światło widzialne lub podczerwone, zasada jest uniwersalna i można ją rozszerzyć na inne długości fal.

Zamieniając „ściany w lustra”

Ponieważ światło porusza się tylko po prostych ścieżkach, nieprzezroczysta bariera (taka jak ściana, krzew lub samochód) musi być obecna, aby nowe urządzenie mogło widzieć za rogiem. Światło jest emitowane z czujnika (który można zamontować na dachu samochodu), odbija się od bariery, a następnie uderza w obiekt za rogiem.

Następnie światło odbija się z powrotem do bariery i ostatecznie z powrotem do detektora jednostki czujnika.W przypadku osób, jeżdżących drogami wijącymi się przez przełęcze górskie lub wijącymi się przez wiejski las, ta metoda może zapobiegać wypadkom, odsłaniając inne samochody lub jelenie tuż za zakrętem. — Ta technika zamienia ściany w lustra, może działać również w nocy i w mglistych warunkach pogodowych – zaznaczają twórcy.

W ten sposób technologia wysokiej rozdzielczości mogłaby również zastąpić (lub uzupełnić) endoskopy do obrazowania medycznego i przemysłowego. Zamiast korzystać z elastycznej kamery, zdolnej do skręcania w rogach i w ciasnych przestrzeniach – na przykład do kolonoskopii – holografia syntetyczna może wykorzystywać światło do oglądania wielu wnętrza jelit.

Podobnie holografia na syntetycznej długości fali może obrazować wnętrze sprzętu przemysłowego, gdy jest on nadal uruchomiony – jest to wyczyn, który jest niemożliwy dla obecnych endoskopów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!