Kolejny podstęp cyberprzestępców wymierzony w klientów Credit Agricole

Niedawno w Polityce Bezpieczeństwa pisaliśmy o ostrzeżeniu Credit Agricole w sprawie fałszywych stron logowania w reklamach umieszczonych w wyszukiwarkach. Teraz CSIRT KNF przestrzega przed kolejny podstępem wymierzonym w klientów tego banku.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 września 2022

Fałszywe ostrzeżenia rozsyłane przez oszustów

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF ostrzega przed kolejnym podstępem wymierzonym w klientów Credit Agricole.

W ocenie ekspertów z CSIRT KNF cyberprzestępcy realizują właśnie nową kampanię phishingową, która podszywa się pod ten bank. Należy uważać na to gdzie i w jakich okolicznościach podajemy dane do logowania, a także wrażliwe informacje o nas samych, np. numer PESEL

 

Co przestępcy mogą zrobić z naszymi danymi?

W przypadku danych logowania, w tym haseł, działanie przestępców jest proste. Z reguły w krótkim czasie od pozyskania danych wchodzą na konto bankowe dostępne przez internet i dokonują przelewów na swoje rachunki. Są znane przypadki, w których klienci polskich banków stracili w ten sposób setki tysięcy złotych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Credit Agricole: Oszuści naciągają przez wyszukiwarki internetoweCredit Agricole: Oszuści naciągają przez wyszukiwarki internetoweMartyna Kowalska

Na co uważać podając dane

Nasze podejrzenia powinna wywołać sytuacja, w których strona internetowa wymaga od nas zbyt wielu informacji na nasz temat, w tym danych osobowych. Warto też zwrócić uwagę na adres strony. Często znacząco różni się on od tego, który posiada nasz bank. Lamkę ostrzegawczą powinny wywołać też nietypowe informacje, szczególnie takie, które zmuszają nas do szybkiego działania. Wywieranie presji czasu to jedna z najczęściej stosowanych metod przez oszustów działających w wirtualnej przestrzeni. 

W przypadku niejasności lub podejrzeń, warto połączyć się z infolinią instytucji finansowej i potwierdzić prawdziwość (lub nie) wyświetlanego komunikatu. Czasem ostrożność połączona z zasadą ograniczonego zaufania w sieci może uchronić nas przed utratą oszczędności całego życia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!