Kryptowaluty pod nadzorem Unii Europejskiej

Organy podatkowe ale również państwa europejskie mają problem z brakiem regulacji prawnych dotyczących kryptowalut. Dlatego Komisja Europejska intensywnie pracuje nad nowymi przepisami, które mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej w sektorze kryptoaktywów. Parlament Europejski pracuje również nad rozporządzeniem dotyczącym kryptowalut (MiCA).

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 kwietnia 2023

Potrzebne regulacje prawne

Końcem ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący nowych przepisów. które zwiększą przejrzystość podatkową w sektorze kryptoaktywów. Wprowadzenie tych regulacji ma pomóc w zapewnieniu sprawiedliwego i skutecznego opodatkowania, co z kolei przyczyni się do wzrostu dochodów przeznaczonych na inwestycje i usługi publiczne.

Kryptowaluty. Jak bogacą się cyberprzestępcy?Kryptowaluty. Jak bogacą się cyberprzestępcy?Michał Górecki

Obecnie organy podatkowe nie dysponują bowiem odpowiednimi informacjami, aby monitorować wpływy z kryptoaktywów, co utrudnia im egzekwowanie podatków od zysków osiągniętych w obrocie tymi aktywami. 

Propozycje zmian

Wniosek ma na celu zwiększenie zdolności państw członkowskich do wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych oraz unikania opodatkowania. Wszyscy dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów, niezależnie od wielkości czy lokalizacji, będą musieli zgłaszać transakcje klientów zamieszkałych w Unii Europejskiej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowe przepisy mają też ustanowić wspólny minimalny poziom kar za poważne niezgodności, takie jak całkowity brak zgłoszeń pomimo upomnień administracyjnych. Ponadto, Komisja chce rozszerzyć obowiązki sprawozdawcze instytucji finansowych na pieniądz elektroniczny, waluty cyfrowe oraz interpretacje indywidualne prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym.

Rozporządzenie MiCA

Parlament Europejski pracuje również nad rozporządzeniem dotyczącym kryptowalut (MiCA), które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji w kryptoaktywa. Nowe regulacje mają wprowadzić istotne zmiany dla emitentów, użytkowników i osób obracających wirtualną walutą. W najbliższych dniach planowane jest głosowanie nad tym rozporządzeniem.

Wniosek Komisji Europejskiej jest zgodny z inicjatywą OECD dotyczącą ram sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów oraz z rozporządzeniem UE w sprawie rynków kryptoaktywów. 

Parlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiParlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiMikołaj Frączak

Projekt zostanie przedłożony Parlamentowi Europejskiemu do konsultacji, a następnie Radzie do przyjęcia. Przewiduje się, że nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów, pieniądza elektronicznego i walut cyfrowych wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.

Dzięki tym regulacjom, UE dąży do stworzenia bardziej przejrzystego i bezpiecznego środowiska dla inwestycji w kryptoaktywa. Nowe przepisy mają na celu zharmonizowanie różnych krajowych podejść do opodatkowania tego sektora oraz umożliwienie efektywnego poboru podatków przez administracje krajowe. W rezultacie, inwestorzy, użytkownicy oraz inne podmioty związane z rynkiem kryptoaktywów będą mogli korzystać z bardziej jasnych i jednolitych przepisów.

Wdrożenie tych regulacji to również zwiększenie zaufania do sektora kryptowalut i jego legitymacji jako alternatywnego sposobu płatności oraz inwestycji. W miarę jak technologie cyfrowe rozwijają się na całym świecie, istnieje potrzeba ścisłego monitorowania i regulacji, aby zapewnić zrównoważony rozwój rynku, jednocześnie chroniąc interesy inwestorów i ograniczając ryzyko związane z oszustwami czy praniem pieniędzy.

W efekcie nowe przepisy mają przyczynić się do lepszego funkcjonowania rynku kryptoaktywów, zwiększenia innowacji oraz stworzenia warunków do dalszego rozwoju tej dynamicznej i nowoczesnej branży.

Komentrze

- Anonimowość oznacza, że wielu użytkowników kryptoaktywów osiągających znaczne zyski umyka kontroli krajowych organów podatkowych. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania. Nasz wniosek zagwarantuje państwom członkowskim dostęp do informacji niezbędnych, by zapewnić płacenie podatków od zysków osiągniętych w obrocie kryptoaktywami lub inwestycjach w kryptoaktywa. Jest on w pełni spójny z inicjatywą OECD w sprawie ram sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów oraz z rozporządzeniem UE w sprawie rynków kryptoaktywów - Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki.

Dlaczego kryptowaluty mogą być niebezpieczne?Dlaczego kryptowaluty mogą być niebezpieczne?Michał Górecki

- Alternatywne sposoby płatności i inwestycje, takie jak kryptoaktywa i pieniądz elektroniczny, to nowa rzeczywistość epoki cyfrowej. Mają one ogromny potencjał stymulowania działalności gospodarczej i innowacji, ale wiążą się też z ryzykiem ograniczenia przejrzystości i umożliwienia uchylania się od opodatkowania lub oszustw podatkowych. W ramach naszego programu sprawiedliwego opodatkowania zaktualizujemy unijne przepisy podatkowe, aby rozwiązać te problemy, wprowadzając wspólny standard w celu harmonizacji różnych krajowych podejść do opodatkowania kryptoaktywów. Pomoże to administracjom krajowym bardziej efektywnie pobierać podatki dzięki uwzględnieniu dochodów z kryptoaktywów i nadążyć za rozwojem technologii w miarę postępów Europy w transformacji cyfrowej - Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!