Mobilne symulatory budowy miasta: czy gracze mają w czym wybierać?
Symulacja budowy miast to gatunek bardzo stary, który na rynku PC był jednym z pierwszych, jakimi kusili nas wydawcy. Wystarczy wskazać tu na słynne, dla wielu osób wręcz legendarne Sim City. Z biegiem czasu, im bardziej ewoluowały smartfony, tym więcej osób chciało mobilnych wersji takich gier. A rynek nie pozostał na te prośby obojętny. Jakie mobilne symulatory budowy miast warto wybrać?
- Michał Górecki
- /
- 14 października 2021
Czym kuszą mobilne symulatory budowy miast?
Jest to gatunek, który — wbrew pozorom — wymaga całkiem dużej mocy obliczeniowej. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które przez dłuższy czas grają w desktopowe symulatory, na przykład bardzo ciepło oceniane przez społeczność Cities Skylines.
Duża zasobożerność wynika z tego, że takie tytuły muszą analizować ogromną liczbę zmiennych. Trzeba naturalnie odtworzyć uwarunkowania ruchu drogowego, a także rozwijać konkretne dzielnice na podstawie wielu różnych wskaźników.
Swoje robią też dodatki, które zwiększają zakres gry, a więc wprowadzają na przykład nowe budynki lub całe wielkie działy tematyczne, na przykład troskę o ochronę zdrowia czy komunikację wodną. Skutkuje to tym, że komputer PC, który ma płynnie działać na dużym, umiejętnie zaprojektowanym mieście, musi mieć zarówno wydajny procesor, szybki dysk SSD i sensowną grafikę, jak i… sporo pamięci RAM.
Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska
Czy podobne wnioski można wyciągnąć, grając w mobilne symulatory budowy miast? I tak i nie. Pod wieloma względami są tytuły bardzo zaawansowane, jednak — na szczęście — ich twórcy zdają sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuca wyświetlacz o nieco mniejszej przekątnej. A jakie symulatory miast świetnie sprawdzą się na naszych telefonach?
SimCity BuildIT
Na komputerach PC Sim City ma o wiele słabszą pozycję niż kiedyś. Ostatnia wersja tytułu poniosła sromotną klęskę w walce z konkurentami, ze szczególnym naciskiem na wspomniane wcześniej Cities Skylines oraz Cities XL oraz późniejszą wersję Cities XXL.
Popularne “Simy” bronią się jednak w ekosystemie smartfonów: zarówno tych, jakie napędza Android, jak i Apple iOS. Gra cieszy oko charakterystyczną, nieco cukierkowatą grafiką, jej mechanika jest o wiele prostsza, niż pierwotnej wersji gry, jednak frajda, jaką można czerpać z rozgrywki, wciąż sprawia, że jest to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.
MEGAPOLIS: Big Town
Ciekawa gra, która nie tyle co jest tradycyjnym symulatorem miasta, gdzie szybko doczekamy się pięknych, strzelistych wieżowców w mieście liczącym zaledwie kilka tysięcy osób, ale stawia raczej na przyziemną pracę u podstaw: przygotowujemy grunty pod budowę miasta, wskazujemy koparkom, gdzie mają jechać czy tworzymy zarysy szos.
Tropico
Klasyka w czystej formie. El Preidente wreszcie doczekał się swojej gry na urządzniach mobilnych. Co ważne, tytuł dostępny jest za darmo, a na dodatek oferuje całkiem dobrą grywalność. Mimo tego, że widać tu pewne uproszczenia względem wersji na komputery, tytuł ma zaskakująco duży potencjał. Zdecydowanie warto dać mu szansę i zostać w świecie El Presidente na kilka godzin.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?