Mobilne symulatory budowy miasta: czy gracze mają w czym wybierać?

Symulacja budowy miast to gatunek bardzo stary, który na rynku PC był jednym z pierwszych, jakimi kusili nas wydawcy. Wystarczy wskazać tu na słynne, dla wielu osób wręcz legendarne Sim City. Z biegiem czasu, im bardziej ewoluowały smartfony, tym więcej osób chciało mobilnych wersji takich gier. A rynek nie pozostał na te prośby obojętny. Jakie mobilne symulatory budowy miast warto wybrać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 października 2021

Czym kuszą mobilne symulatory budowy miast?

Jest to gatunek, który — wbrew pozorom — wymaga całkiem dużej mocy obliczeniowej. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które przez dłuższy czas grają w desktopowe symulatory, na przykład bardzo ciepło oceniane przez społeczność Cities Skylines. 

Duża zasobożerność wynika z tego, że takie tytuły muszą analizować ogromną liczbę zmiennych. Trzeba naturalnie odtworzyć uwarunkowania ruchu drogowego, a także rozwijać konkretne dzielnice na podstawie wielu różnych wskaźników.

Swoje robią też dodatki, które zwiększają zakres gry, a więc wprowadzają na przykład nowe budynki lub całe wielkie działy tematyczne, na przykład troskę o ochronę zdrowia czy komunikację wodną. Skutkuje to tym, że komputer PC, który ma płynnie działać na dużym, umiejętnie zaprojektowanym mieście, musi mieć zarówno wydajny procesor, szybki dysk SSD i sensowną grafikę, jak i… sporo pamięci RAM.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Czy podobne wnioski można wyciągnąć, grając w mobilne symulatory budowy miast? I tak i nie. Pod wieloma względami są tytuły bardzo zaawansowane, jednak — na szczęście — ich twórcy zdają sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuca wyświetlacz o nieco mniejszej przekątnej. A jakie symulatory miast świetnie sprawdzą się na naszych telefonach?

SimCity BuildIT

Na komputerach PC Sim City ma o wiele słabszą pozycję niż kiedyś. Ostatnia wersja tytułu poniosła sromotną klęskę w walce z konkurentami, ze szczególnym naciskiem na wspomniane wcześniej Cities Skylines oraz Cities XL oraz późniejszą wersję Cities XXL. 

Popularne “Simy” bronią się jednak w ekosystemie smartfonów: zarówno tych, jakie napędza Android, jak i Apple iOS. Gra cieszy oko charakterystyczną, nieco cukierkowatą grafiką, jej mechanika jest o wiele prostsza, niż pierwotnej wersji gry, jednak frajda, jaką można czerpać z rozgrywki, wciąż sprawia, że jest to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

MEGAPOLIS: Big Town

Ciekawa gra, która nie tyle co jest tradycyjnym symulatorem miasta, gdzie szybko doczekamy się pięknych, strzelistych wieżowców w mieście liczącym zaledwie kilka tysięcy osób, ale stawia raczej na przyziemną pracę u podstaw: przygotowujemy grunty pod budowę miasta, wskazujemy koparkom, gdzie mają jechać czy tworzymy zarysy szos. 

Tropico

Klasyka w czystej formie. El Preidente wreszcie doczekał się swojej gry na urządzniach mobilnych. Co ważne, tytuł dostępny jest za darmo, a na dodatek oferuje całkiem dobrą grywalność. Mimo tego, że widać tu pewne uproszczenia względem wersji na komputery, tytuł ma zaskakująco duży potencjał. Zdecydowanie warto dać mu szansę i zostać w świecie El Presidente na kilka godzin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!