mObywatel będzie traktowany na równi z fizycznym dokumentem
Sejm uchwalił ustawę o mObywatel. Aplikacja będzie cyfrowym portfelem na dokumenty. Udostępniony zostanie też jej kod źródłowy.
- Damian Jemioło
- /
- 21 marca 2023
mObywatel pełnoprawnym dokumentem
29 października 2017 r. po raz pierwszy udostępniono aplikację mObywatel. I choć była wyjątkowo wygodna (pozwalała m.in. logować się do niektórych stron publicznych, bez posiadania profilu zaufanego), to nie była akceptowana przez urzędy jako pełnoprawny dokument. Przychodząc chociażby do ZUS-u, nadal musieliśmy mieć fizyczny dowód osobisty.
Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?Mikołaj Frączak
To jednak się zmienia. Sejm pod koniec lutego przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. A tydzień później odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. PRace nad nim ciągle trwają, lecz za przyjęciem przepisów zagłosowało 436 posłów, 9 było przeciwko (Konfederacja), a 2 wstrzymało się od głosu.
Co zrobimy dzięki mObywatel?
Co to w praktyce oznacza? Że wkrótce będziemy mogli korzystać z aplikacji mObywatel jako pełnoprawnego dokumentu. Ma to związek z postępującą cyfryzacją kraju. Jednak nadal nie będziemy mogli wylegitymować się mObywatelem np. przy wnioskowaniu o nowy dowód osobisty.
A przekraczając granicę – wciąż będziemy musieli mieć fizyczne dokumenty. Udostępniane będą jednak karty klubu seniora czy karty mieszkańca. Ponadto obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 r.
Dodatkowo możliwe będzie np. opłacenie usług administracyjnych e-Urzędu Skarbowego.
Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kod mObywatel będzie udostępniony
Co ważne – udostępniony zostanie kod źródłowy aplikacji.
– Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie, po to żeby był pewien, że wszystko jest w porządku – powiedział Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodatkowo w przyszłości mObywatel będzie np. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. A także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów.
mObywatel będzie też zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS) oraz Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?