mObywatel będzie traktowany na równi z fizycznym dokumentem

Sejm uchwalił ustawę o mObywatel. Aplikacja będzie cyfrowym portfelem na dokumenty. Udostępniony zostanie też jej kod źródłowy.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 21 marca 2023

mObywatel pełnoprawnym dokumentem

29 października 2017 r. po raz pierwszy udostępniono aplikację mObywatel. I choć była wyjątkowo wygodna (pozwalała m.in. logować się do niektórych stron publicznych, bez posiadania profilu zaufanego), to nie była akceptowana przez urzędy jako pełnoprawny dokument. Przychodząc chociażby do ZUS-u, nadal musieliśmy mieć fizyczny dowód osobisty.

Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?Mikołaj Frączak

To jednak się zmienia. Sejm pod koniec lutego przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. A tydzień później odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. PRace nad nim ciągle trwają, lecz za przyjęciem przepisów zagłosowało 436 posłów, 9 było przeciwko (Konfederacja), a 2 wstrzymało się od głosu. 

Co zrobimy dzięki mObywatel?

Co to w praktyce oznacza? Że wkrótce będziemy mogli korzystać z aplikacji mObywatel jako pełnoprawnego dokumentu. Ma to związek z postępującą cyfryzacją kraju. Jednak nadal nie będziemy mogli wylegitymować się mObywatelem np. przy wnioskowaniu o nowy dowód osobisty. 

A przekraczając granicę – wciąż będziemy musieli mieć fizyczne dokumenty. Udostępniane będą jednak karty klubu seniora czy karty mieszkańca. Ponadto obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 r. 

Dodatkowo możliwe będzie np. opłacenie usług administracyjnych e-Urzędu Skarbowego. 

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kod mObywatel będzie udostępniony

Co ważne – udostępniony zostanie kod źródłowy aplikacji.

– Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie, po to żeby był pewien, że wszystko jest w porządku – powiedział Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowo w przyszłości mObywatel będzie np. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. A także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów. 

mObywatel będzie też zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS) oraz Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!