Norma ISO 9001: co trzeba o niej wiedzieć?

ISO 9001 to seria norm zarządzania jakością dla firm produkujących towary i usługi. Normy te mają na celu zachęcenie firm do poprawy sposobu prowadzenia działalności. Na przykład w USA nie ma oddzielnej certyfikacji dla Systemów Zarządzania Jakością. ISO 9001 jest normą uznawaną na całym świecie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Co trzeba zrobić, by uzyskać certyfikat ISO 9001?

Firma musi zapewnić, że wszystkie aspekty ich organizacji (struktura organizacyjna, procesy i aktywa) mają wykazany związek z jakością oraz że wszyscy pracownicy i udziałowcy są świadomi tego faktu. Po stronie ciekawostek warto wskazać, że ISO 9001 oparte są na zasadach zarządzania jakością japońskiego Systemu Higieny Produkcji Shoshinkai.

Ich procedury muszą być jasne, udokumentowane i rutynowo analizowane, aby zapewnić, że są one udokumentowane w sposób logiczny, systematyczny i skuteczny. Zarówno systemy zarządzania jakością, jak i środowiskiem muszą być zbudowane na fundamencie ciągłego doskonalenia.

Odpowiedzialność i zarządzanie ludźmi muszą być postrzegane jako ciągły proces, w którym wkład pracowników jest uważany za kluczowy dla projektowania i doskonalenia produktów i usług. Muszą one wykazać, że wszystkie procesy są wspierane przez odpowiednie procedury pracy, a ponadto, że wniosły udokumentowany wkład w osiągnięcie ogólnych celów organizacji.

Jakie elementy mają strategiczne znaczenie w ISO 9001?

Istnieją trzy kluczowe elementy normy ISO 9001. Na pewno trzeba tu wskazać na zarządzanie, przywództwo oraz realizację zaplanowanych celów. Kolejnym aspektem, bez którego ISO 9001 nie jest w stanie funkcjonować, jest wdrażanie systemów teleinformatycznych. 

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Duże znaczenie ma też obszar zarządzania ludźmi, wliczając w to grono między innymi rekrutację, rozwój oraz zarządzanie karierą pracownika, przez co rozumiemy strukturę awansu zawodowego. ISO 9001 nie jest w stanie poprawnie funkcjonować bez odpowiednio dużego nacisku położonego na szkolenia i rozwój kompetencji załogi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto, aby uzyskać certyfikat w Japonii, należy uzyskać rejestrację w Japońskiej Agencji Zapewnienia Jakości (JQA), co jest warunkiem wstępnym akredytacji i certyfikacji zgodnie z normami JQA. Normy ISO są również obowiązkowe do akredytacji w UE, więc aby uzyskać certyfikat w Europie, należy uzyskać akredytację UE/EOG.

Co jest potrzebne do certyfikacji?

ISO 9001:2015 jest zaktualizowaną wersją normy ISO 9001. Zawiera 10 kryteriów, które bardziej precyzyjnie opisują zasady i metody zarządzania jakością stosowane przez organizację. Jeśli chodzi o zakres, opisują one to, co można zidentyfikować w produkcji organizacji jako związane z systemem zarządzania jakością.

Norma ta, w połączeniu z dowodem istnienia systemu zarządzania jakością, zapewni naszej firmie przewagę konkurencyjną, co z kolei może okazać się kluczowe w walce o klienta. Już dziś wielu kontrahentów z Europy Zachodniej wymaga okazania certyfikatu ISO 9001:2015. Pokazuje to, że bez wątpienia warto w niego zainwestować, gdy planujemy ekspansję na rynku zachodnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!