Nowa funkcja w mObywatelu. Chodzi o środowisko

Rządowa aplikacja mObywatel wzbogaca się o nową funkcję. Tym razem nie będzie to żaden dokument, a formularz istotny z punktu widzenia ochrony środowiska. Odtąd każdy użytkownik aplikacji będzie mógł skorzystać z usług „Zgłoś interwencję”. Chodzi m.in. o zgłaszanie ewentualnych przestępstw przeciw środowisku – wyjaśnia resort klimatu.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 listopada 2022

Formularz GIOŚ w mObywatelu

Elektroniczny formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska został umieszczony w aplikacji w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, która de facto sprawuje pieczę nad systemem. 

Dzięki temu rozwiązaniu w bardzo prosty sposób będzie można zgłosić zdarzenie, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska to kolejny krok w walce z przestępcami środowiskowymi. 

mObywatel po aktualizacji. Kilka przydatnych funkcjimObywatel po aktualizacji. Kilka przydatnych funkcjiMartyna Kowalska

Formularz GIOŚ coraz bardziej popularny

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Według danych, jakimi dysponuje resort klimatu, poprzez formularz GIOŚ do tej pory wpłynęło aż 2.659 zgłoszeń dotyczących działań niebezpiecznych dla środowiska. Teraz liczba może szybko wzrosnąć, bowiem nie będzie trzeba szukać formularza na stronach internetowych. Wystarczy wejść w aplikację mObywatel. Tę samą którą używamy do okazania cyfrowego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy dowodu osobistego. „Aż 7 mln użytkowników aplikacji mObywatel może skorzystać z opcji zgłoszenia różnego rodzaju zagrożeń dla środowiska jak np. porzucenie odpadów. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło zaraz po uruchomieniu tej możliwości” – powiedział wiceminister klimatu. 

Polacy chętnie zgłaszają niebezpieczne sytuacje dla środowiska

Wiceminister Jacek Ozdoba powiedział także, że w związku z widocznym zainteresowaniem wieli osób w korzystaniu z elektronicznego formularza »Zgłoś interwencję« przeprowadzono jego modyfikację. Dodano m.in. możliwość pobierania danych geolokalizacyjnych. 

W ten sposób, bez większych problemów można ustalić miejsce zdarzenia. Nie trzeba więc wpisywać adresu, czy innych danych. „Poprzez rozszerzenie funkcjonalności o wiele łatwiejsze będzie przesyłanie zgłoszeń na pomocą telefonu komórkowego, a także w sytuacji, gdy np. zauważymy porzucone odpady w lesie i nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych danych adresowych”

–ocenił.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!