Nowe prawo pozwoli na bezpośrednie linie energetyczne do firm

Czy bezpośrednie linie energetyczne łączące np. odnawialne źródła energii z zakładami przemysłowymi mogą być sposobem na obniżenie kosztów prądu dla gospodarki? Wielu ekspertów odpowiada twierdząco. Jak mogą wyglądać regulacje w tym zakresie? O tym dyskutuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii ze specjalistami. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 października 2022

Linia bezpośrednia: źródło – zakład

Mówiąc o linii bezpośredniej mamy na myśli infrastrukturę przesyłową, która łączy źródło bądź wytwórcę energii z przemysłowym odbiorcą. Obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości budowy tego rodzaju linii. Tymczasem według przedsiębiorców, takie podejście do tematu mogłoby znacząco obniżyć kosztu energii elektrycznej dla gospodarki. 

Korzyści budowy linii bezpośrednich

Przy tej okazji wymieniany jest szereg potencjalnych korzyści, wynikających z budowy tego rodzaju infrastruktury. Mowa m.in. o umożliwieniu uruchomienia nowych mocy OZE, mimo istniejących ograniczeń przyłączeniowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Po drugie, eksperci wskazują obniżenie opłat nakładanych już na etapie dystrybucji energii oraz skorzystanie z niższej ceny energii wytwarzanych za pomocą odnawialnych źródeł energii. 

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na możliwość wykazania, że dany przedsiębiorca korzysta z zielonej energii, a to cenna informacja z punktu widzenia CSR, czy działań marketingowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska

Nowe prawo umożliwi budowę linii bezpośrednich?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem odpowiednich przepisów. Mają one dać m.in.: (cytujemy za resortowym komunikatem)

    - Gwarancję przyłączenia linii bezpośredniej, jeżeli zostanie zastosowana automatyka regulacyjna uniemożliwiająca wprowadzanie mocy do sieci ponad moc umowną w istniejących warunkach przyłączenia dla przedsiębiorstwa.

    - Zapewnienie, że z linii bezpośredniej może korzystać podmiot przyłączony do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz może zasilać nią urządzenia instalacji odnawialnego źródła energii, np. inwertery.

    - Zapewnienie, że budową i zarządzaniem instalacją odnawialnego źródła energii oraz linią bezpośrednią może zajmować się inny podmiot niż przedsiębiorca korzystający z tej energii.

    - Zapewnienie, ze przedsiębiorca nie będzie ponosił zdecydowanej większości opłat, które obecnie są nakładane na etapie dystrybucji energii.

    - Zapewnienie, że regulacjami dot. linii bezpośredniej nie zostanie objęta autoprodukcja energii w ramach wewnętrznej sieci przedsiębiorstw.

Bezpośrednie linie energetyczne z poparciem biznesu

Projekt MRiT już został pozytywnie odebrany przez przedstawicieli przemysłu, OZE, a także innych przedsiębiorstw, które wzięły udział w spotkaniu na ten temat w siedzibie resortu przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. 

Podczas dyskusji omówione zostały aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wykorzystaniu linii bezpośredniej. Eksperci podkreślili m.in., że budowie linii bezpośredniej powinny towarzyszyć techniczne konsultacje z operatorami Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, tak aby nowo powstała linia funkcjonowała bez negatywnego wpływu na przepływy energii w sieci” – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!