Pięciominutowe przerwy w pracy po każdej godzinie przy komputerze
Choć zmieniają się technologie stosowane w monitorach komputerowych, nadal praca przy nich jest uznawana za taką, która ma niekorzystny wpływ dla narządu wzroku. Do tego dochodzi wymuszona pozycja, która nie najlepiej wpływa na układ szkieletowo-mięśniowy. Właśnie dlatego po każdej godzinie pracy przy komputerze, prawo przewiduje pięciominutową przerwę. Jednak nie w każdym przypadku.
- Anna Malinowska
- /
- 28 września 2022
Pięciominutowe przerwy dla pracujących przy monitorze
Co do zasady pięciominutowa przerwa, o której mówimy, wlicza się do czasu pracy. Krótko mówiąc, to czas, który najlepiej spożytkować na krótki spacer, podejście do okna, zrobienie kawy.
Chodzi o to, aby wzrok odpoczął od monitora. Warto na te kilka minut zmienić pozycję lub wykonać bardzo proste ćwiczenia fizyczne, takie jak rozciąganie, skłony, czy zrobienie kilkudziesięciu kroków. Pamiętajmy, że przerwa ta nie kumuluje się! Nie jest więc tak, że osoba, która przepracowała 7 godzin przy komputerze może np. wyjść z pracy 35 minut wcześniej. Tak przerwa ta nie działa!
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
BHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak
Komu nie przysługują pięciominutówki
Tu pojawia się ważne zastrzeżenie. O prawie do pięciominutowych przerw mogą mówić osoby, które pracują przy komputerze regularnie, przez co najmniej połowę pełnego wymiaru pracy.
Warunek ten nie jest taki oczywisty. Jeśli np. pracownik poligrafii pracuje nie tylko przy komputerze, ale podchodzi również do urządzeń drukujących, lub zajmuje się ich selekcjonowaniem, wówczas trudno mówić o ciągłej pracy przy monitorze ekranowym.
To samo np. dotyczy specjalisty, który oprócz pracy przy swoim biurku, często pojawia się na spotkaniach w organizacji. Trudno jednak rozstrzygnąć co w sytuacji, w której na spotkania zabiera laptopa. Wprawdzie nie patrzy zapewne bez przerwy w ekran, ale jak wyliczyć te proporcje? W takim wypadku przerwa jest według prawników wskazana i wielu pracodawców nie robi w takich okolicznościach problemów.
Praca przy ekranie komputerowym – jak to rozumieć?
W związku z rozwojem techniki, należy przyjąć, że za każdym razem kiedy prawo mówi o monitorze ekranowym, powinniśmy mieć na myśli także inne urządzenia służące do wyświetlania obrazu, niezależnie od metody jego uzyskania. A zatem jeżeli pracownik pracuje na tablecie, również wspomniane prawo do przerwy
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?