Pięciominutowe przerwy w pracy po każdej godzinie przy komputerze

Choć zmieniają się technologie stosowane w monitorach komputerowych, nadal praca przy nich jest uznawana za taką, która ma niekorzystny wpływ dla narządu wzroku. Do tego dochodzi wymuszona pozycja, która nie najlepiej wpływa na układ szkieletowo-mięśniowy. Właśnie dlatego po każdej godzinie pracy przy komputerze, prawo przewiduje pięciominutową przerwę. Jednak nie w każdym przypadku.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 września 2022

Pięciominutowe przerwy dla pracujących przy monitorze

Co do zasady pięciominutowa przerwa, o której mówimy, wlicza się do czasu pracy. Krótko mówiąc, to czas, który najlepiej spożytkować na krótki spacer, podejście do okna, zrobienie kawy. 

Chodzi o to, aby wzrok odpoczął od monitora. Warto na te kilka minut zmienić pozycję lub wykonać bardzo proste ćwiczenia fizyczne, takie jak rozciąganie, skłony, czy zrobienie kilkudziesięciu kroków. Pamiętajmy, że przerwa ta nie kumuluje się! Nie jest więc tak, że osoba, która przepracowała 7 godzin przy komputerze może np. wyjść z pracy 35 minut wcześniej. Tak przerwa ta nie działa!

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

BHP podczas pracy zdalnejBHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak

Komu nie przysługują pięciominutówki

Tu pojawia się ważne zastrzeżenie. O prawie do pięciominutowych przerw mogą mówić osoby, które pracują przy komputerze regularnie, przez co najmniej połowę pełnego wymiaru pracy. 

Warunek ten nie jest taki oczywisty. Jeśli np. pracownik poligrafii pracuje nie tylko przy komputerze, ale podchodzi również do urządzeń drukujących, lub zajmuje się ich selekcjonowaniem, wówczas trudno mówić o ciągłej pracy przy monitorze ekranowym. 

To samo np. dotyczy specjalisty, który oprócz pracy przy swoim biurku, często pojawia się na spotkaniach w organizacji. Trudno jednak rozstrzygnąć co w sytuacji, w której na spotkania zabiera laptopa. Wprawdzie nie patrzy zapewne bez przerwy w ekran, ale jak wyliczyć te proporcje? W takim wypadku przerwa jest według prawników wskazana i wielu pracodawców nie robi w takich okolicznościach problemów. 

Praca przy ekranie komputerowym – jak to rozumieć?

W związku z rozwojem techniki, należy przyjąć, że za każdym razem kiedy prawo mówi o monitorze ekranowym, powinniśmy mieć na myśli także inne urządzenia służące do wyświetlania obrazu, niezależnie od metody jego uzyskania. A zatem jeżeli pracownik pracuje na tablecie, również wspomniane prawo do przerwy 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!