Ponad 4,9 tys. szkół nie otrzymało jeszcze laptopów. Dlaczego?

Ministerstwo Cyfryzacji już gotowe na przekazanie laptopów dla czwartoklasistów. Niestety, przez błędy w umowach sprzęt nie może trafić w ręce uczniów.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 września 2023

Samorządy zwlekają?

Umowy dotyczące przekazania laptopów dla czwartoklasistów wregionach, w których wybrano już wykonawcę, zostały przekazane do organówprowadzących szkoły już w sierpniu. — Wiele z nich nie odesłało do COARuzupełnionych i podpisanych umów, dlatego w tych placówkach dzieci nieotrzymały jeszcze laptopów. Dostawcy czekają na znak, mogą przekazać sprzęt wkażdej chwili. Nie rozumiem, dlaczego samorządy zwlekają z przygotowaniem iodesłaniem dokumentów, wstrzymując dostawypowiedział minister cyfryzacjiJanusz Cieszyński.

Podobna sytuacja miała miejsce w Krakowie. Samorząd otrzymałumowę 25 sierpnia br. i do dnia publikacji w Gazecie Wyborczej Kraków artykułupt. „Laptopy jak kiełbasa” (7 września 2023 r.), umowa nie została podpisana iodesłana do COAR. Dopiero w dniu, w którym tekst się ukazał, po godz. 15.00podpisana umowa została odesłana mailowo, ale nie została prawidłowo wypełnionai COAR odesłał ją ponownie do Krakowa. Sugerowanie, że dostawy nie sąrealizowane z winy rządu czy dostawców to manipulacja. 

- W regionach, w których przetarg jest rozstrzygnięty,dostawy mogą być realizowane praktycznie z dnia na dzień. Niezrozumiałe jestwięc odwlekanie tego w czasie, ponieważ jedynymi pokrzywdzonymi w tej sytuacjisą dzieci, które mogłyby zacząć rok szkolny, wykorzystując do nauki nowy sprzęt podkreśla minister Cieszyński. 

Ponad miliard złotych na laptopy

Rząd przeznaczył ponad miliard złotych ze środków KPO nazakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów z szkół publicznych iniepublicznych. Projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do nowychtechnologii oraz sprawne wykorzystanie ich w procesie edukacji.

Laptopy dla uczniów zabezpieczone przed sprzedażą. Jak?Laptopy dla uczniów zabezpieczone przed sprzedażą. Jak? Damian Jemioło

Zgodnie z założeniami ustawy, program wyposażania w laptopyuczniów klas IV powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty, cozapewni lepsze wejście młodych ludzi na rynek pracy. Projekt przewiduje takżemechanizm wnioskowania o sprzęt w przypadku różnic wynikających z rozbieżnościmiędzy szacunkową a rzeczywistą liczbą uczniów w danej szkole.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Uczniowie przenoszą się z jednej placówki do drugiej,przeprowadzają się z rodzicami. Chcemy, żeby szkoły mogły wnioskować o sprzętdla ucznia, który np. dołączył do danej szkoły już po tym, jak placówkazadeklarowała zapotrzebowanie – wyjaśniał jeszcze w kwietniu Cieszyński.

Laptopy nie tylko dla uczniów

Zgodnie z ustawą nowy sprzęt z pieniędzy publicznych będąmogli zakupić również nauczyciele szkół publicznych. Na ten cel dostaną oni bonyo wartości 2500 zł brutto, a Ministerstwo Edukacji i Nauki określi kryteriakwalifikacji. Nauczyciele będą mieli swobodę wyboru sprzętu, który spełniawymagania określone przez ministerstwo, w tym także opcję dopłaty do droższegomodelu. Bony będą przyznawane w turach, a wnioski będą składane przez organprowadzący szkołę lub placówkę przez platformę ministerstwa cyfryzacji.

Idealny laptop do pracy: te cechy powinien spełniaćIdealny laptop do pracy: te cechy powinien spełniaćAnna Malinowska

Bon będzie można otrzymać raz na 5 lat, a sprzęt będzieobjęty okresem trwałości wynoszącym trzy lata. Bon nie będzie wymienialny nagotówkę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!