Pracownicy zdalni i ich komputery na celowniku hakerów

Polska na 5. miejscu pod względem prób łamania haseł do zdalnych komputerów – wynika z raportu firmy Eset o cyberzagrożeniach.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 lutego 2022

Polska w czołówce atakowanych państw

Zwiększona aktywność grup hakerskich wykorzystujących podatności w zabezpieczeniach narzędzia Log4j, nowe ustalenia dotyczące trojanów bankowych atakujących urządzenia z systemem Android oraz wyniki analiz ataków typu brute force w ramach RDP. W 2021 roku zanotowano ich ponad 280 miliardów, a Polska znalazła się na 5. miejscu, wśród krajów o największej liczbie prób takich ataków.

Najnowsza edycja ESET Threat Report T3 2021 (za okres od września do grudnia) wskazuje także najczęstsze zewnętrzne wektory ataków, wyjaśnia przyczyny wzrostu zagrożeń e-mail oraz zmian w rozpowszechnieniu niektórych rodzajów zagrożeń.

Pracownicy zdalni i ich hasła dostępowe wciąż w kręgu zainteresowań przestępców

Jak wskazuje raport ESET minione dwa lata stały pod znakiem intensywnego wzrostu w sferze ataków na usługę RDP, obejmujących techniki łamania haseł metodą „brute-force” na koncie ofiary. W 2021 r. liczba ataków tego typu wzrosła do poziomu 288 miliardów, co stanowi prawie 900% wzrost względem 2020.

Uwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaUwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Za tendencję wzrostową w 2020 roku odpowiadała m.in. sytuacja związana z pandemią i konieczność wprowadzenia pracy w trybie zdalnym. Ubiegłoroczny trend tego rodzaju ataków jest jeszcze bardziej alarmujący – komentuje Beniamin Szczepankiewicz, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Ranking ataków – Polska na 5. miejscu

Według ESET, kraje, które doświadczyły największej liczby ataków brute-force w ramach RDP w ubiegłym roku to m.in. Hiszpania (51 mld), Włochy (25 mld), Francja (21 mld), Niemcy (19 mld) i Polska (18 mld). Choć liczba celów tych ataków stopniowo maleje, to według ekspertów bezpieczeństwa ESET, nie należy spodziewać się rezygnacji cyberprzestępców z zainteresowania atakami na tę usługę.

Luki w Microsoft Exchange okazją dla grup cyberprzestępczych

Wśród innych poważniejszych incydentów występujących w minionym roku raport ESET wymienia ataki na serwery Microsoft Exchange. Luka w zabezpieczeniach systemu została wykorzystana przez co najmniej dziesięć różnych grup APT. Łancuch podatności leżący u podstaw tego ataku został nazwany — ProxyLogon, i okazał się drugim najczęstszym wektorem ataków zewnętrznych. Pomimo załatania błedów przez firmę Microsoft, w kwietniu 2021 roku, serwery Exchange ponownie znalazły się pod ostrzałem atakujących już sierpniu. Następca ProxyLogon o nazwie ProxyShell został wykorzystany przez kilka grup cyberprzestępczych na całym świecie.

Podatność Log4j – niebezpieczna końcówka roku

W grudniu 2021 roku firma ESET wykryła setki tysięcy prób ataków Log4j, których celem byli głównie klienci w Stanach Zjednoczonych (37 proc.), Wielkiej Brytanii (12 proc.) i Holandii (8 pro.). Pomimo tego, że ataki miały miejsce w ostatnich tygodniach roku, to wektor ten był piątą najczęściej używaną metodą ataków sieciowych w całym 2021. Przypadek log4j uzyskał maksymalny wynik 10 punktów w skali CVSS, według klasyfikacji powszechnego systemu punktacji podatności luk w zabezpieczeniach.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!