Prognozy dotyczące cyberbezpieczeństwa 2022. Czego powinnismy się obawiać?

Ransomware wciąż będzie problemem, ale widać, że władze zaczynają traktować go bardzo poważnie i współpracować na poziomie państwowym — tłumaczy Fleming Shi, Chief Technology Officer z firmy technologicznej Barracuda.

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 stycznia 2022

Zdaniem eksperta bardziej aktywne działania wynikające z tej współpracy ograniczają zdolność napastników do przesyłania środków finansowych, co wpłynie na natężenie ataków w nadchodzącym roku. Uważam jednak, że żyjemy w erze „po włamaniu”, w której napastnicy cały czas są o krok przed ofiarami, ponieważ mają w ręku skradzione dane, w tym dane logowania do kont. Ataki te obejmują zarówno wymuszanie okupu za cenne dane, jak i penetrowanie łańcucha dostaw oprogramowania. Wykroczyły one poza zakłócanie działalności biznesowej i posuwają się do ujawniania informacji w celu dyskredytowania przedsiębiorstw oraz niszczenia łańcuchów zaufania.

- Myślę również, że rządy ponownie skupią się na priorytetowym traktowaniu inicjatyw w zakresie cyberbezpieczeństwa, budowaniu sojuszów z dostawcami i udostępnianiu danych innym krajom. Taki poziom współpracy pomoże poprawić ogólny poziom bezpieczeństwa — zauważa Fleming Shi.

Jakie zagrożenia będą się rozpowszechniać w 2022 roku?

Nadal będzie dominować ransomware, ponieważ jest to najbardziej lukratywny sposób zarabiania pieniędzy. W nadchodzącym roku kluczowe będzie znalezienie sposobu na ograniczenie tego procederu poprzez zachęcanie do współpracy międzyrządowej i rozwijanie sojuszów z dostawcami — uważa Chief Technology Officer, Barracuda.

Jak ransomware będzie ewoluować?

Zdaniem eksperta w 2022 r. będziemy mieli powody do optymizmu, jeśli chodzi o obronę przed ransomwarem, ponieważ zaczynamy dostrzegać bliższą współpracę na poziomie organów ścigania i państw, co zakłóca proces przekazywania pieniędzy. Jeśli napastnik przeprowadza ataki, ale nie jest w stanie podjąć gotówki — nawet jeżeli ofiara jest skłonna zapłacić lub negocjować — osiągamy punkt, w którym jest wystarczająco dużo obaw i niepewności [po stronie przestępców], aby ograniczyć ryzyko ataków.

Połowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomPołowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W 2022 r. będziemy musieli nadal współpracować w ramach globalnego sojuszu, aby mieć pewność, że spowolnimy przepływ tych środków. Jeśli uda nam się skutecznie ograniczyć transfery pieniędzy, różnica będzie odczuwalna.

Które branże będą najbardziej narażone na ataki w 2022 r.?

W 2022 r. nadal poważnie zagrożona będzie infrastruktura krytyczna, która obejmuje m.in. energetykę, usługi finansowe, edukację i opiekę zdrowotną. Pojawiło się na przykład wiele historii o tym, jak ataki ransomware wymierzone w szpitale wpływają na leczenie pacjentów, a nawet prowadzą do ich śmierci. Ataki na infrastrukturę krytyczną mają najbardziej bezpośredni wpływ na życie ludzi, dlatego zabezpieczenie jej będzie prawdziwym wyzwaniem, ponieważ cyberprzestępcy nadal koncentrują się na tych wrażliwych obszarach.

Jak pandemia COVID-19 będzie wpływać na bezpieczeństwo w 2022 r.?

Pandemia COVID-19 pokazała, że cyberprzestępcy chętnie wykorzystują kryzys i atakują infrastrukturę krytyczną, w tym opiekę zdrowotną i łańcuchy dostaw szczepionek. Szpitale i inne podmioty opieki zdrowotnej będą musiały zrozumieć trzy aspekty ochrony przed ransomwarem: zapobieganie wyciekom danych dostępowych, zabezpieczanie dostępu do aplikacji i infrastruktury oraz tworzenie zapasowych kopii danych. Pomoże nam to przejść przez pandemię przy maksymalnym ograniczeniu skutków cyberataków.

Jakie nowe technologie bezpieczeństwa staną się bardziej popularne w 2022 r.?

Trzy litery: XDR. Jest to skrót od eXtended Detection and Response (Rozszerzone Wykrywanie i Reagowanie), ale tak naprawdę oznacza to sięganie po wszystkie informacje telemetryczne, które można uzyskać za pomocą innych narzędzi. Jak wspomniałem wcześniej, w kontekście XDR wykrywanie i reagowanie jest piętą achillesową wielu organizacji. Będą one potrzebowały pomocy w tym zakresie, co zwiększy popyt na tę technologię.

Źródło: Barracuda

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!