Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie teleinformatycznym. Jego głównym zadaniem będzie obsługa niektórych umów. Upraszczając, przedsiębiorca zawierający umowy ze zleceniodawcą wcale nie będzie musiał się z nim spotykać, ani podpisywać fizycznych dokumentów. Wszystko będzie działo się online przy użyciu profilu zaufanego. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 października 2022

Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym

Przedstawiciele rządu tłumaczą fakt powstania ustawy, chęcią ograniczenia biurokracji osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz ich pracownikom. „Mikroprzedsiębiorcy i firmy zatrudniające do 9 osób, rolnicy oraz osoby fizyczne będą mogli skorzystać ze specjalnego systemu IT. W aplikacji internetowej dostępne będą wzory standardowych umów oraz funkcjonalności pozwalające m.in. odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Nie trzeba będzie samodzielnie konstruować umowy ani wykonywać wielu czynności, które wynikają z różnych obowiązków” –tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Jakie nowości w systemie teleinformatycznym?

Ustawa zakłada stworzenie systemu teleinformatycznego, które umożliwi zawieranie umów za pośrednictwem tego narzędzia. Do dyspozycji pracodawców i pracowników będą gotowe wzory umów. W katalogu mają znajdować się umowy: o pracę, zlecenia, uaktywniających, oraz o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy o zleceniu)

System ma ułatwić prawidłowe naliczanie oraz odprowadzanie podatków, a także składek na ubezpieczenie. Ważne jest to, że umowy będą nie tylko zawierane online, ale także przechowywane na serwerach. Będzie istniała także opcja udostępniania dokumentacji pracowniczej. 

mObywatel po aktualizacji. Kilka przydatnych funkcjimObywatel po aktualizacji. Kilka przydatnych funkcjiMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


System zintegrowany z usługami rządowymi

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialne także za rynek pracy zapewnia, że proponowane rozwiązanie będzie zintegrowane z systemami takimi jak praca.gov.pl oraz biznes.gov.pl. 

Choć przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, to na system trzeba będzie poczekać. Rozwiązanie to ma zostać uruchomione do 2025 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: chmura

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!