Rosyjscy hakerzy zaatakowali Europejski Bank Inwestycyjny?

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) został zaatakowany przez cyberprzestępców. Stało się to tuż po tym, jak rosyjscy hakerzy grozili, że zaatakują zachodnie organizacje finansowe, które wspierają Ukrainę. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 21 czerwca 2023
Fot: Palauenc05, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons, Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny zaatakowany

Rzecznik prasowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego wskazał, że organizacja doświadczyła cyberataku. Ten spowodował problem z dostępnością niektórych stron internetowych instytucji, o czym poinformował Telegraph. 

Atak na Grupę Azoty: Killnet twierdzi, że włamał się do systemów firmyAtak na Grupę Azoty: Killnet twierdzi, że włamał się do systemów firmyMonika Świetlińska

Podejrzewa się, że atak jest dziełem rosyjskich hakerów, którzy kilka dni wcześniej grozili zaatakowaniem zachodniego systemu finansów. A to wszystko z powodu poparcia dla Ukrainy po rosyjskiej agresji. Eksperci wskazują, że za cyberatakiem mogła stać grupa Killnet.

Opublikowała ona w zeszłym tygodniu na Telegramie wiadomość: „brak pieniędzy, brak broni, brak reżimu w Kijowie”, co może mieć związek z atakiem na EBI.

Killnet stoi za atakiem na EBI?

Killnet jest znaną grupą cyberprzestępców powiązaną z Kremlem. W maju 2022 r. ogłosili „wojnę w cyberprzestrzeni” Ukrainie i jej sojusznikom. W gronie tychże znalazła się m.in. Polska. Ci cyberprzestępcy specjalizują się w atakach typu DDoS i DoS. Powoduje to czasową niedostępność poszczególnych stron internetowych. 

Czy to ich grupa stoi za atakiem na EBI? Rzecznik prasowy tego nie potwierdza, ale wskazał, że widział post dotyczący odpowiedzialności za ten incydent. Jednak na razie to tylko spekulacje. 

Grupa Killnet przeprowadziła już ataki DDoS na różne cele, takie jak polska policja, amerykański Departament Sprawiedliwości, a nawet sprzedawali poufne dane NATO. Te miały dotyczyć nawet 17 tys. żołnierzy i 23 tys. osób odwiedzających strony Sojuszu Północnoatlantyckiego. Killnet wystawił je na aukcji za… dolara. Choć tak naprawdę nie wiadomo, czy dane te były jakkolwiek użyteczne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Grupa Killnet – czym jest?

Killnet stał się rozpoznawalny dopiero w 2022 r. tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od wybuchu wojny za pomocą technik DoS i DDoS atakował strony różnych instytucji krajów NATO, a także Japonii, Mołdawii i Gruzji. 

Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyWyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyMonika Świetlińska

Część z tych witryn z powodu ataków były chwilowo niedostępne. Jednak większość ich ataków miała niską szkodliwość i nie stanowiły wielkiego zagrożenia. Grupa ta często przyznaje się do różnych ataków, które niekoniecznie są ich sprawką.

Mimo to stanowi ona jedno z rosyjskich cyberdział wymierzonych w Polskę i inne kraje sprzyjające Ukrainie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!