Rzeczywistość rozszerzona w smartfonach: czy w technologii drzemie potencjał?

Rozwój technologiczny umożliwia tworzenie nowej rzeczywistości. Całkiem niedawno została stworzona rzeczywistość wirtualna (VR), z której korzysta wielu użytkowników, a już dzisiaj można się cieszyć rzeczywistością rozszerzoną, która stawia pierwsze kroki w smartfonach.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 października 2021

Rzeczywistość rozszerzona czym jest?

Rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality) w skrócie AR to system, który łączy świat realny z tym generowanym komputerowo. Wykorzystując obraz z kamery, na który nałożony jest obraz 3D generowany w czasie rzeczywistym. 

Ronald Azum stworzył nową definicję, która opisuje rzeczywistość rozszerzoną ujmując ją jako system, który:

  • łączy w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną,

  • jest interaktywny w czasie rzeczywistym,

  • umożliwia swobodę ruchu w trzech wymiarach.

System AR ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach życia, m.in. w medycynie, lotnictwie, muzeach, szkoleniach, motoryzacji i wielu innych. System ten pomaga w zdobywaniu większego doświadczenia i poszerzania wiedzy, np. dzięki wirtualnym wycieczkom czy z grami edukacyjnymi opartymi na AR. 

Początkowo technologia AR działa w oparciu na tzw. markerach — punkty odniesienia, a na ich bazie system AR określał swoje położenie w świecie rzeczywistym. Markery były identyfikowane przez kamerę, np wbudowaną w smartfonie, a ich formą były łatwe do wykrycia symbole i wzory. W 2017 roku wprowadzono technologię AR, która nie opiera się na markerach, a jej działanie polega na określeniu rzeczywistej płaszczyzny na zasadzie wzorców kolorystycznych i unikalnych kształtów występujących na oglądanej płaszczyźnie.

Smartfon a rzeczywistość rozszerzona

Technologia AR dostępna jest dla wszystkich użytkowników, którzy posiadają smartfon z wbudowaną kamerą oraz czujnikami, np. żyroskop służący do pomiaru. W takie czujniki wyposażony jest każdy nowszy telefon. 

Pierwszą aplikacją z AR była gra Pokémon Go, która została udostępniona dla użytkowników w lipcu 2016 roku. Gracz ma możliwość “łapania” pokemonów pojawiających się na ekranie telefonu w czasie rzeczywistym. GPS pozwala ustalić lokalizację użytkownika, a wbudowany aparat generuje świat rzeczywistości rozszerzonej.  Gra ta zapoczątkowała powstawanie nowych gier z technologią AR, dzięki której gracz doświadcza jeszcze więcej emocji. 

Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Rafał Stępniewski

Nie tylko w grach wykorzystywany jest system AR — Google Translate również oparty jest na tej technologii. Nie trzeba już przepisywać słów do tłumacza wystarczy włączyć kamerę i tekst zostanie zeskanowany i przetłumaczony na wybrany przez użytkownika język. Podróżując nie trzeba się martwić, że nie zrozumiemy menu czy też znaków w stacji metro — wystarczy zeskanować tekst, a Google Translate go przetłumaczy. 

Dzięki specjalnym aplikacjom z technologią rzeczywistości rozszerzonej można również poszerzyć swoją wiedzę czy doświadczenie, np. poznając anatomię człowieka czy też zwiedzając muzea na całym świecie.

Rzeczywistość rozszerzona to młoda technologia, która codziennie się rozwija i coraz więcej branż zaczyna z niej korzystać. Potrafi ułatwić codzienne funkcjonowanie czy też poszerzyć wiedzę, a wprowadzając ulepszenia może nas jeszcze zaskoczyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!