Smartfon z Androidem a komputer z Windows: czy rozwiązanie zapewni nam kompatybilność?
Android to najpopularniejszy system operacyjny na smartfony na świecie. Zdecydowana większość komputerów PC pracuje pod kontrolą Windowsa. Logicznym wydaje się wniosek, że te dwie platformy dobrze ze sobą się “dogadają”. Czy Android może być kompatybilny z Windows?
- Michał Górecki
- /
- 5 września 2021
Dlaczego kompatybilność ma tak duże znaczenie?
Firmą, która wniosła tak zwany ekosystem,na zupełnie nowy poziom było Apple. To właśnie producent z logo nadgryzionego jabłka pokazał, że smartfon nie tylko może, ale wręcz powinien umożliwiać szybki transfer danych między urządzeniami.
Później do rozwiązań zaproponowanych przez tę firmę dołączył jeszcze Apple Watch oraz oczywiście iPad. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by MacBook Air komunikował się i umożliwiał nam pełną synchronizację danych między iMakiem.
Kwestią czasu było przedstawienie odpowiedzi na propozycję od Apple. Najbliżej był Microsoft, który jeszcze kilka lat temu poważnie myślał o podboju rynku telefonów komórkowych swoim systemem operacyjnym: Windows Phone. Mimo pewnych sukcesów plan ostatecznie nie wypalił, a mobilny Windows jest dziś tylko melodią przeszłości. Firma z Redmond oficjalnie zakończyła ten projekt.
Pozycja Google, czyli właściciela Androida, jest zupełnie inna. Firma wprawdzie tworzy swoje własne laptopy (Chromebooki), jednak są to dość proste komputery, których funkcjonalność wciąż jest nieco mniejsza niż tradycyjnych laptopów czy komputerów PC.
W związku z taką sytuacją Apple przez długi czas cieszyło się sporym monopolem na ekosystem, czym zresztą przyciągało do siebie wielu użytkowników zniechęconych Androidem i ograniczoną kompatybilnością tego oprogramowania.
Windows 10 a kompatybilność z Androidem
Wiele dobrego wniósł Windows 10. Kolejne aktualizacje oraz wyraźna zmiana polityki Microsoftu, który zaczął coraz bardziej skupiać się na usługach, doprowadziła do tego, że aplikacje ze Sklepu Play zaczęły coraz lepiej komunikować się ze smartfonami z Androidem.
Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Rafał Stępniewski
Dziś takie rozwiązania, jak mobilny pakiet Office czy chmura danych OneDrive to przykłady świetnych rozwiązań, które umożlwiają szybką synchronizację danych. Pojawiły się też aplikacje firm trzecich, na przykład Della, które pozwalały odbierać połączenia ze smartfonów na laptopie. Z czasem dodano też nowe funkcje.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Niestety, ale nie są to rozwiązania, o których wiedziałoby wiele osób. Dedykowane aplikacje — owszem — można pobrać, ale ani urządzenia z Androidem, ani Windows, nie informują zbyt szeroko o tym, że jest taka możliwość.
Kompatybilność między dwoma systemami operacyjnymi?
Wiele wskazuje na to, że duży krok naprzód zostanie wykonany wraz z premierą Windowsa 11. Coraz głośniej mówi się o tym, że wreszcie będzie można na nim w pełni emulować (bez konieczności instalowania innych aplikacji) programy pisane na Androida.
Tak duża zmiana na pewno pozwoli też na szybkie zarządzanie wiadomościami tekstowymi czy połączeniami. Nowe okienka zadebiutują już 11 listopada. Po tym terminie okaże się, czy budowa multiplatformowego ekosystemu to wciąż melodia przyszłości, czy też raczej standard, do którego nie potrzeba już tylko urządzeń od Apple.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?