Smartfon z Androidem a komputer z Windows: czy rozwiązanie zapewni nam kompatybilność?

Android to najpopularniejszy system operacyjny na smartfony na świecie. Zdecydowana większość komputerów PC pracuje pod kontrolą Windowsa. Logicznym wydaje się wniosek, że te dwie platformy dobrze ze sobą się “dogadają”. Czy Android może być kompatybilny z Windows?

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 września 2021

Dlaczego kompatybilność ma tak duże znaczenie?

Firmą, która wniosła tak zwany ekosystem,na zupełnie nowy poziom było Apple. To właśnie producent z logo nadgryzionego jabłka pokazał, że smartfon nie tylko może, ale wręcz powinien umożliwiać szybki transfer danych między urządzeniami.

Później do rozwiązań zaproponowanych przez tę firmę dołączył jeszcze Apple Watch oraz oczywiście iPad. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by MacBook Air komunikował się i umożliwiał nam pełną synchronizację danych między iMakiem. 

Kwestią czasu było przedstawienie odpowiedzi na propozycję od Apple. Najbliżej był Microsoft, który jeszcze kilka lat temu poważnie myślał o podboju rynku telefonów komórkowych swoim systemem operacyjnym: Windows Phone. Mimo pewnych sukcesów plan ostatecznie nie wypalił, a mobilny Windows jest dziś tylko melodią przeszłości. Firma z Redmond oficjalnie zakończyła ten projekt.

Pozycja Google, czyli właściciela Androida, jest zupełnie inna. Firma wprawdzie tworzy swoje własne laptopy (Chromebooki), jednak są to dość proste komputery, których funkcjonalność wciąż jest nieco mniejsza niż tradycyjnych laptopów czy komputerów PC.

W związku z taką sytuacją Apple przez długi czas cieszyło się sporym monopolem na ekosystem, czym zresztą przyciągało do siebie wielu użytkowników zniechęconych Androidem i ograniczoną kompatybilnością tego oprogramowania. 

Windows 10 a kompatybilność z Androidem

Wiele dobrego wniósł Windows 10. Kolejne aktualizacje oraz wyraźna zmiana polityki Microsoftu, który zaczął coraz bardziej skupiać się na usługach, doprowadziła do tego, że aplikacje ze Sklepu Play zaczęły coraz lepiej komunikować się ze smartfonami z Androidem.

Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Rafał Stępniewski

Dziś takie rozwiązania, jak mobilny pakiet Office czy chmura danych OneDrive to przykłady świetnych rozwiązań, które umożlwiają szybką synchronizację danych. Pojawiły się też aplikacje firm trzecich, na przykład Della, które pozwalały odbierać połączenia ze smartfonów na laptopie. Z czasem dodano też nowe funkcje.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Niestety, ale nie są to rozwiązania, o których wiedziałoby wiele osób. Dedykowane aplikacje — owszem — można pobrać, ale ani urządzenia z Androidem, ani Windows, nie informują zbyt szeroko o tym, że jest taka możliwość. 

Kompatybilność między dwoma systemami operacyjnymi?

Wiele wskazuje na to, że duży krok naprzód zostanie wykonany wraz z premierą Windowsa 11. Coraz głośniej mówi się o tym, że wreszcie będzie można na nim w pełni emulować (bez konieczności instalowania innych aplikacji) programy pisane na Androida.

Tak duża zmiana na pewno pozwoli też na szybkie zarządzanie wiadomościami tekstowymi czy połączeniami. Nowe okienka zadebiutują już 11 listopada. Po tym terminie okaże się, czy budowa multiplatformowego ekosystemu to wciąż melodia przyszłości, czy też raczej standard, do którego nie potrzeba już tylko urządzeń od Apple.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!