Studenci PW skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii. Rachunki za prąd mogą być niższe

Studenci z Koła Naukowego Energetyków skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii. Urządzenie ma pomóc w odpowiedzialnym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej.

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 stycznia 2022

Inteligentna nakładka — do czego służy?

Aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej niezbędne jest dokładne poznanie naszych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy i ile energii zużywamy. Wszystkich tych informacji dostarczy w wygodny sposób urządzenie zbudowane przez członków Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

– Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli ilością impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając z wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła. – Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon – mówi.Grafika przedstawiająca inteligentną nakładkę na licznik energii

Kolejny element internetu rzeczy

Inteligentna nakładka wpisuje się w trend rozwiązań typu smart home oraz smart grid. Korzysta z idei internetu rzeczy.

Na razie jest to SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił. Trwają prace nad modułem umożliwiającym przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia, który można by było samodzielnie określać. Program wykonuje operacje w oparciu o dane wejściowe, które są wprowadzane przez użytkownika: stała diody licznika, numer telefonu oraz przedział czasu, z którego chcemy znać średnie zużycie energii.Grafika ilustrująca przesyłanie danych z nakładki do telefonu

Podczas pracy urządzenia informacje są wysyłane do użytkownika za pomocą SMS-ów z modułu GSM, z kartą SIM taką jak w telefonie

– Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często – podkreśla Paulina Kucharczyk.

Inteligentny licznik w każdym domu. Czym są smart liczniki i jak działają?Inteligentny licznik w każdym domu. Czym są smart liczniki i jak działają?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy zamocować nakładkę na istniejącym liczniku energii. Na rynku powoli pojawiają się też inteligentne licznik zdalnego odczytu. Jak działają?

Czym są liczniki zdalnego odczytu?

Nowy, zdalny licznik energii elektrycznej to urządzenie, które daje więcej możliwości świadomego użytkowania prądu. Dzięki niemu nie będzie już prognoz, a rachunki będą dotyczyły tylko faktycznego zużycia energii elektrycznej. Klient nic za to nie płaci i nie musi podpisywać nowej umowy. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Co daje licznik zdalnego odczytu?

Sam wysyła informację o zużyciu energii za dany okres; jego odczyt nie wymaga wizyty inkasenta. Automatycznie przesyła informację o awarii sieci zasilającej odbiorcę. Pozwala na wystawianie rachunków wyłącznie za zużytą energię elektryczną, nie zawierających prognoz. Umożliwia też otrzymywanie informacji o aktualnym poziomie poboru energii elektrycznej, co pozwala na lepsze zarządzanie jego zużyciem. Jak działa nowy licznik? W zakresie pomiaru zużycia energii elektrycznej licznik do zdalnego odczytu działa tak samo jak licznik indukcyjny, czy inne liczniki elektroniczne, dodatkową funkcją jest automatyczne przesyłanie danych pomiarowych. Do komunikacji centralnego Systemu Aplikacyjnego AMI z koncentratorami danych został zaprojektowany specjalny protokół komunikacyjny DCSAP.

Źródło: Politechnika Warszawska, własne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!