Ukraina dołączy do unijnego roamingu komórkowego RLAH?

Choć droga Ukrainy do Unii Europejskiej zapewne jest jeszcze długa, nasz wschodni sąsiad ma szansę skorzystać wcześniej z jednego z dobrodziejstw, jakie wiąże się z obecnością we Wspólnocie. Mowa o unijnym roamingu RLAH, do którego właśnie dostała zaproszenie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 września 2022

Ukraina w strefie unijnego roamingu?

Mówiąc o unijnym roamingu na terytorium Ukrainy, nie piszemy o jakichś kuluarowych rozmowach, czy politycznych dywagacjach. Zaproszenie do strefy RLAH (Roam Like at Home) złożyła na ręce Kijowa sama przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Ukraina będzie mile widziana w strefie unijnego, bezpłatnego roamingu mobilnego, dzięki któremu podróżujący mogą komfortowo używać telefonów komórkowych w państwach członkowskich”.

Słowa te padły podczas ważnego wystąpienia, czyli przedstawienia dorocznego raportu na temat stanu Unii. 

Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska

Integracja Ukrainy z rynkiem europejskim

Ursula von der Leyen rozmawia z Kijowem na temat integracji Ukrainy z rynkiem europejskim. Przede wszystkim mowa o sektorze energetycznym. Po takiej deklaracji przewodniczącej KE można być pewnym, że akurat ten unijny organ zapali zielone światło dla unijnego roamingu dla Ukraińców. Warto jednak pamiętać, że sama aprobata Komisji to za mało. Biurokratyczna machina Brukseli także w tym aspekcie jest bardzo rozbudowana i cały proces może jeszcze potrwać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" >We will empower ???????? to make the most of its potential.<br><br>Building on the success of the solidarity lanes to ensuring seamless access to the Single Market.<br><br>Bringing Ukraine into our ???????? free roaming area.<br><br>—President <a href="https://twitter.com/vonderleyen?ref_src=twsrc%5Etfw">@vonderleyen</a>, <a href="https://twitter.com/hashtag/SOTEU?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#SOTEU</a> 2022 <a href="https://t.co/HslqpaiLLv">pic.twitter.com/HslqpaiLLv</a></p>&mdash; European Commission ???????? (@EU_Commission) <a href="https://twitter.com/EU_Commission/status/1569966908727861250?ref_src=twsrc%5Etfw">September 14, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Co to jest Roam Like at Home? 

Idea „Roam Like At Home” została przełożona na prawne rozwiązanie w 2006 roku. To wówczas po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała o stopniowym ograniczaniu kosztów połączeń telefonii komórkowej w roamingu w ramach Wspólnoty. 

Faktycznie, kolejne „duże” rozporządzenia w tej sprawie wprowadzane były m.in. w 2012, 2015 oraz 2017 roku. System RLAH uważany jest za „unikalne w skali światowej” rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z roamingu w innych krajach po stawkach krajowych i co więcej, zwolnionych z dodatkowych opłat. Znacznie obniża to koszty wyjazdów turystycznych, podróży służbowych oraz kształcenia za granicą. 

Obecnie RLAH został przedłużony do 2032 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!