Unijna dyrektywa DAC7. Co oznacza dla polskiej cyfryzacji?

Wystartowały konsultacje publiczne projektu ustawy, która ma w Polsce wdrożyć dyrektywę DAC7. Rozpoczęło je Ministerstwo Finansów. Nowe przepisy mają przede wszystkim ujednolicić obowiązki sprawozdawcze, jakie mają operatorzy cyfrowi. Ma to ograniczać szarą strefę w Internecie. Na uwagi do projektu MF czeka do 1 marca 2023 roku.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 16 lutego 2023

Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów, zaznaczył: Zaprosiliśmy do konsultacji publicznych około 100 podmiotów i związków zrzeszających podmioty rynkowe. Naszym celem jest jak najszybsze wdrożenie dyrektywy DAC7. 

Kupujecie na Allegro? Niebezpieczne linki prowadzą do fałszywej bramki płatnościKupujecie na Allegro? Niebezpieczne linki prowadzą do fałszywej bramki płatnościMichał Górecki

Co przewiduje unijna dyrektywa DAC7? 

Na mocy ustawy, nad którą trwają prace, operatorzy różnych platform cyfrowych będą mieli obowiązek przekazywania do KAS informacji o sprzedawcach, którzy przy pomocy ich platformy zawierali transakcje. Będą to m.in. dane identyfikacyjne sprzedawcy, jego wynagrodzenie i dane o rachunku bankowym. 

Wprowadzane w unijnych krajach przepisy mają ułatwić wymianę informacji pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej. Przykładowo, jeśli jeden operator działa w kilku państwach UE będzie mógł przekazać dane tylko z jednego z nich. Jednak istotne będzie, by pamiętał o poinformowaniu każdego organu podatkowego. 

Co sprzedawać w sieci? Rynek e-commerce 2023 (WIDEO)Co sprzedawać w sieci? Rynek e-commerce 2023 (WIDEO)Anna Malinowska

Kto nie będzie musiał składać raportów? 

Z raportowania będą zwolnieni sprzedawcy, którzy w danym okresie sprawozdawczym zawarli mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów i ich łączne wynagrodzenie nie przekracza kwoty 2000 euro. Ma to wykluczyć wszystkie osoby, które okazjonalnie sprzedają własne rzeczy np. ubrania lub książki. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Re-commerce. Rośnie moda na handel używanymi rzeczami w internecieRe-commerce. Rośnie moda na handel używanymi rzeczami w internecieMikołaj Frączak

Jak wyglądają konsultacje publiczne projektu ustawy? 

Bardzo ważnym elementem konsultacji publicznych projektu ustawy wdrażającej DAC7 w życie w Polsce są spotkania z przedstawicielami rynku. Daje to możliwość wszystkim zainteresowanym firmom dyskusji z pracownikami resortu, którzy odpowiadają za przygotowanie narzędzi do raportowania przez firmy, które są operatorami platform cyfrowych. 

Jeśli chcesz zapoznać się z pełną treścią projektu ustawy oraz uzasadnieniami do jej podpunktów kliknij TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!