W jaki sposób ostrzega SANEPID? Alert RASFF
Główny Inspektorat Sanitarny często publikuje informacje o zagrożeniach, które są związane z żywnością lub wyrobami, które mają kontakt z żywnością. Dzięki stałemu obserwowaniu ostrzeżeń RASFF możemy uniknąć zatrucia pokarmowego i spożywania żywności, która ma w swoim składzie zanieczyszczenia chemiczne.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 22 lutego 2023
Dlaczego GIS ostrzega?
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (j. ang. Rapid Alert System for Food and Feed — RASFF), czyli krajowy punkt kontaktowy sieci RASFF jest prowadzony w Polsce przez GIS. Jego podstawową funkcją jest wymiana informacji między organami urzędowej kontroli w Europie.
W systemie stale są publikowane informacje na temat:- żywności,
- paszy,
- materiałów służących do kontaktu z żywnością.
Chodzi tu szczególnie o takie wiadomości, które mówią o potencjalnym niebezpieczeństwie dla zdrowia ludzi, zwierząt albo środowiska. Ponadto znajdziemy tu również dane na temat podejmowanych działań zaraz po identyfikacji konkretnych produktów.
Jak się przygotować do kontroli sanepidu?Michał Górecki
W jaki sposób działa RASFF?
GIS otrzymuje informacje ostrzegające przed konkretnymi produktami często bezpośrednio od producenta lub importera. Często jest to efekt wewnętrznych kontroli w firmach, które produkują żywność. Powiadomienia spływają również od wielu organów urzędowej kontroli, czyli:
- Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
- Inspekcji Weterynaryjnej,
- Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Wskazane wyżej instytucje prowadzą kontrole planowe i interwencyjne. Te drugie są najczęściej podejmowane po wpłynięciu skargi konsumenckiej. Kontroluję również towary przekraczające granicę państwa.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?Mikołaj Frączak
Jak wygląda alert RASFF?
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, które dotyczą towaru w obiegu handlowym, na stronie https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenia pojawia się informacja na ten temat. Zawiera ona:
- informację o nazwie produktu/żywności i rodzaju, czyli nazwę producenta, numer partii i datę ważności,
- charakterystykę zagrożenia,
- informację o podejmowanych środkach w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się ryzyka, także zalecenia dla konsumentów, którzy posiadają produkt.
By komunikat był skuteczny i szybko dotarł do wielu osób, jest publikowany również w mediach społecznościowych (na Facebooku i Twitterze). Bardzo często przekazywany jest również przez ogólnopolskie i regionalne media.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?