W jaki sposób ostrzega SANEPID? Alert RASFF

Główny Inspektorat Sanitarny często publikuje informacje o zagrożeniach, które są związane z żywnością lub wyrobami, które mają kontakt z żywnością. Dzięki stałemu obserwowaniu ostrzeżeń RASFF możemy uniknąć zatrucia pokarmowego i spożywania żywności, która ma w swoim składzie zanieczyszczenia chemiczne.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 22 lutego 2023

Dlaczego GIS ostrzega? 

System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (j. ang. Rapid Alert System for Food and Feed — RASFF), czyli krajowy punkt kontaktowy sieci RASFF jest prowadzony w Polsce przez GIS. Jego podstawową funkcją jest wymiana informacji między organami urzędowej kontroli w Europie. 

W systemie stale są publikowane informacje na temat: 
  • żywności, 
  • paszy, 
  • materiałów służących do kontaktu z żywnością. 

Chodzi tu szczególnie o takie wiadomości, które mówią o potencjalnym niebezpieczeństwie dla zdrowia ludzi, zwierząt albo środowiska. Ponadto znajdziemy tu również dane na temat podejmowanych działań zaraz po identyfikacji konkretnych produktów. 

Jak się przygotować do kontroli sanepidu?Jak się przygotować do kontroli sanepidu?Michał Górecki

W jaki sposób działa RASFF?

GIS otrzymuje informacje ostrzegające przed konkretnymi produktami często bezpośrednio od producenta lub importera. Często jest to efekt wewnętrznych kontroli w firmach, które produkują żywność. Powiadomienia spływają również od wielu organów urzędowej kontroli, czyli: 

  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej, 
  • Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, 
  • Inspekcji Weterynaryjnej, 
  • Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 

Wskazane wyżej instytucje prowadzą kontrole planowe i interwencyjne. Te drugie są najczęściej podejmowane po wpłynięciu skargi konsumenckiej. Kontroluję również towary przekraczające granicę państwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?Mikołaj Frączak

Jak wygląda alert RASFF? 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, które dotyczą towaru w obiegu handlowym, na stronie https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenia pojawia się informacja na ten temat. Zawiera ona: 

  • informację o nazwie produktu/żywności i rodzaju, czyli nazwę producenta, numer partii i datę ważności, 
  • charakterystykę zagrożenia, 
  • informację o podejmowanych środkach w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się ryzyka, także zalecenia dla konsumentów, którzy posiadają produkt. 

    By komunikat był skuteczny i szybko dotarł do wielu osób, jest publikowany również w mediach społecznościowych (na Facebooku i Twitterze). Bardzo często przekazywany jest również przez ogólnopolskie i regionalne media.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!