Wspólna ładowarka dla urządzeń elektronicznych? Tak, ale nie dla wszystkich

Porozumienie w sprawie wspólnej ładowarki, choć przyjęte pozytywnie, narobiło sporo chaosu w przestrzeni publicznej na Wyspach. Kluczem jest fakt, kto dziś jest w UE, kto nie, a kto jest członkiem wspólnego rynku.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 czerwca 2022

Przenośne urządzenia z jedną ładowarką

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła szybkie tymczasowe porozumienie polityczne osiągnięte dziś rano między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie wniosku Komisji w sprawie wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania przyjętego we wrześniu 2021 r. Od 2024 r. wszystkie nowe przenośne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, przenośne gry wideo Konsole, słuchawki, zestawy słuchawkowe, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne i douszne będą musiały być wyposażone w port ładowania USB-C. Termin na zakup laptopów to 2026 rok.

Irlandia tak, Wielka Brytania nie, ale z wyjątkiem

Z oferty jednej ładowarki nie skorzysta większość mieszkańców Wysp Brytyjskich, ale nie wszyscy. Irlandczycy, jako kraj unijny podporządkuje się decyzji wypracowanej w Parlamencie Europejskim, to oczywiste. Anglicy, Walijczycy oraz Szkoci nadal będą mogli korzystać i kupować telefony z różnymi ładowarkami, ponieważ nie są już w Unii Europejskiej. Oczywiście władze Wielkiej Brytanii same mogą podjąć decyzję o jednej ładowarce, ale na razie nie ma takich informacji. Co więcej BBC wskazuje, że Londyn w ogóle nie planuje wprowadzenia obowiązkowego USB-C w tym kraju.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ciekawą kwestią jest jednak Irlandia Północna. Ta bowiem należy do Wielkiej Brytanii i jako taka jest poza Unią. Pozostaje jednak członkiem wspólnego rynku. Może to oznaczać, że Irlandczycy z Północy, w ramach jednego państwa nie będą mogli u siebie skorzystać, kupić czy sprzedawać iPhone’ów ze złączem Lightning, ale już prowadząc sklep lub kupując w Anglii czy Szkocji – tak. To bezprecedensowa i kuriozalna sytuacja, która zapewne otrze się unijne i krajowe trybunały.

Nowe przepisy przyniosą oszczędności

Wykorzystując siłę jednolitego rynku, te nowe i długo oczekiwane przepisy przyniosą oszczędności w zakresie zasobów i emisji CO2, jednocześnie umożliwiając innowacje technologiczne. Dzisiejsze porozumienie osiągnięte przez współprawodawców potwierdza i rozszerza wniosek Komisji. Port ładowania i technologia szybkiego ładowania zostaną zharmonizowane. wspólnym portem będzie USB-C. Dzięki temu konsumenci będą mogli ładować swoje urządzenia tą samą ładowarką USB-C, niezależnie od marki urządzenia.

Pieniądze z BNP Paribas prosto na konto? Ta reklama to oszustwoPieniądze z BNP Paribas prosto na konto? Ta reklama to oszustwoMikołaj Frączak

Jednocześnie ujednolicenie technologii szybkiego ładowania pomoże zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu prędkości ładowania przez różnych producentów i zapewni taką samą prędkość ładowania w przypadku korzystania z dowolnej kompatybilnej ładowarki do urządzenia. Zasady te będą teraz miały zastosowanie do szeregu wyżej wymienionych urządzeń elektronicznych. Więcej urządzeń może zostać uwzględnionych w przyszłości po regularnej ocenie rynku przez Komisję.

Oddzielenie sprzedaży ładowarki od sprzedaży urządzenia elektronicznego

Konsumenci będą mogli kupić nowe urządzenie elektroniczne bez nowej ładowarki. Ograniczy to liczbę zakupionych lub niewykorzystanych niechcianych ładowarek. Uzyskane wyniki i ewentualne rozszerzenie środka na kabel zostaną ocenione w trakcie realizacji.

Lepsze informacje dla konsumentów Producenci będą musieli dostarczać odpowiednie informacje o wydajności ładowania, w tym informacje o mocy wymaganej przez urządzenie i czy obsługuje ono szybkie ładowanie. Ułatwi to konsumentom sprawdzenie, czy ich dotychczasowe ładowarki spełniają wymagania ich nowego urządzenia, lub pomoże im wybrać kompatybilną ładowarkę.

CZYTAJ TEŻ Tablet graficzny — urządzenie, na które warto postawić już dziś

Sprzedaż telefonów i koszty

W 2020 r. w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Jednak z powodu niekompatybilnych ładowarek dostępnych na rynku ponad jedna trzecia konsumentów zgłasza problemy, wydając około 2,4 miliarda euro rocznie na dodatkowe samodzielne ładowarki. Jednocześnie zużyte i nieużywane ładowarki przyczyniają się co roku do około 11 000 ton e-odpadów.

Komisja wspiera wspólne rozwiązanie do ładowania telefonów komórkowych i podobnych urządzeń elektronicznych od 2009 r. Chociaż lata współpracy z przemysłem na zasadzie dobrowolności pomogły zmniejszyć liczbę rodzajów ładowarek do telefonów komórkowych z 30 do 3 w ciągu ostatniej dekady, podejście to nie pozwala na osiągnięcie pełnej harmonizacji.

Źródło: BBC, Komisja Europejska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!