13-latek oddał władzę nad komputerem hakerom

Dzieci w Internecie mogą być narażone na wiele zagrożeń, w tym na dostęp do nieodpowiednich treści, kontakt z nieznajomymi ludźmi, czy cyberprzemoc. Rodzice i opiekunowie powinni przyjąć aktywną rolę w monitorowaniu aktywności pociech w Internecie. O tym, jak ważne jest odpowiednie postępowanie dobitnie mówi  historia trzynastolatka mieszkającego w pobliżu Olkusza. Jest ona niezwykle pouczająca!

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 24 kwietnia 2023

W jaki sposób hakerzy uzyskali dostęp do komputera 13-latka?

Dziś dzieci od najmłodszych lat korzystają ze sprzętów elektronicznych. Smartfony, tablety, czy laptopy na początku potrzebne są do odtwarzania bajek, filmów animowanych, filmów; dopiero w późniejszym czasie zmienia się przeznaczenie tych sprzętów: używane są do gier, rozmów na komunikatorach, poszukiwania informacji, sprawdzania poczty, czy do przeglądania serwisów społecznościowych.

USA pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi AIUSA pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi AIAnna Petynia-Kawa

O tym, że w Internecie trzeba być niezwykle uważnym, stosować się do zasad bezpieczeństwa przekonał się trzynastoletni chłopiec z okolic Olkusza. Niestety- wszystko stało się za sprawą chęci usprawnienia działania komputera — nastolatek zainstalował oprogramowanie z nieznanego źródła. O tym, że coś jest nie tak zorientował się w chwili, kiedy wykonanych zmianach otrzymał fotografię swojego pulpitu z żądaniem zapłaty 50 zł. Niestety — mimo umiejętności — nie mógł wykonać restartu systemu, czy wprowadzić zmian, by sprzęt działał tak jak przed działaniem nastolatka (przed instalacją).

Młody człowiek wykazał się wiedzą informatyczną, na koniec nie mając innych pomysłów — odłączył nawet komputer od sieci. Tego samego dnia rodzice otrzymali telefon od dyrektora szkoły — z konta chłopca zostały wysłane wiadomości do nauczycieli. Rodzice zareagowali, zgłosili sprawę na policję. Odpowiedzialni za tę sytuację niestety nie zostali odnalezieni, jednak grozi im kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności (do 2 lat), a także — grzywna.

Chłopiec miał także szczęście — sprzęt, do którego dostęp przejęli hakerzy nie służył do działań związanych z bankowością internetową, a jedynie — jako pomoc szkolna, czy do kontaktu z rówieśnikami.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie — jak dbać?

Edukacja związana z bezpieczeństwem w sieci musi dotyczyć wszystkich. O zasadach postępowania powinni wiedzieć nie tylko rodzice, ale również dzieci. Jest wiele niebezpiecznych sytuacji mogących wyrządzić krzywdę dzieciom, warto więc wdrożyć odpowiednie zasady, a przede wszystkim — rozmawiać z dzieckiem na różne tematy.

Ważne jest określenie granic czasowych korzystania ze sprzętów z dostępem do Internetu. Taka czynność powinna być skonsultowana z pociechą. Dobrze jest także sprawdzać, na jakie strony dziecko wchodzi, zwłaszcza — w młodszym wieku. 

Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie sprzętu: instalacja filtrów rodzicielskich.

Polacy nadal nie czują się w sieci bezpieczniePolacy nadal nie czują się w sieci bezpiecznieMikołaj Frączak

Odpowiednia edukacja jest ważna: nauka, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, powinna być podstawą edukacji każdego dziecka i rodziców. Dzieci powinny być uczone i w domu i w szkole jak chronić swoją prywatność, unikać nieodpowiedniej treści oraz raportować nieodpowiednie zachowania. Edukować należy w zakresie zasad bezpieczeństwa — używania bezpiecznych haseł, ochrony prywatności.

Warto regularnie przeprowadzać rozmowy z dzieckiem na temat jego doświadczeń w Internecie, zachęcać do otwartej i uczciwej komunikacji: szczerość to podstawa w relacji rodzic — dziecko. Trzeba także poruszać temat cyberprzemocy: to dziś realny i niestety często spotykany problem, a także — omówić z dzieckiem, co to jest, i jak ją rozpoznać, jak postępować. Przekazanie sposobów i technik unikania konfliktów online i jak działać, gdy staje się ofiarą cyberprzemocy również jest bardzo ważne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wszystkie te zasady pomogą rodzicom i opiekunom zapewnić, że ich dzieci korzystają z Internetu w bezpieczny sposób i nie narażają się na niebezpieczeństwo. Dziecko powinno przestrzegać w Internecie tych samych zasad co dorosły.

Wiedza o Internecie: warto ją posiadać, aktualizować

Edukacja w dziedzinie korzystania z sieci jest niezwykle ważna. W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu jest nieuniknione, ale niestety jest on również miejscem, gdzie możemy spotkać się z różnego rodzaju zagrożeniami takimi jak cyberprzemoc, oszustwa, kradzieże tożsamości i inne formy przestępczości. Warto uczyć ludzi, jakie zagrożenia online istnieją, jak rozpoznać i jak unikać niebezpieczeństw. Internet to także doskonałe źródło informacji. W całym natłoku wiedzy trzeba wiedzieć, jak znaleźć wiarygodne źródła, czy oceniać ich jakość.

Jak chronić dzieci korzystające z Instagrama?Jak chronić dzieci korzystające z Instagrama?Michał Górecki

Dziś wiele zawodów wymaga umiejętności korzystania z Internetu i z różnych narzędzi cyfrowych. Edukacja o Internecie daje wiedzę, jak wykorzystać je w pracy. Internet umożliwia też łatwe i szybkie komunikowanie się z ludźmi na całym świecie., uczy jakie są zasady zachowania się w sieci.

Podsumowując — edukacja o Internecie jest ważna, ponieważ pomaga ludziom w bezpiecznym korzystaniu z internetu, zwiększa ich wiedzę i umiejętności cyfrowe, a także przygotowuje ich do wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą dzisiejszy świat online. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!