Jak rozliczać handlowców ze sprzedaży?

Różne firmy inaczej podchodzą do rozliczania handlowców ze swoich obowiązków. Niektórzy szefowie stawiają na jednolity system premiowy, a kolejni tworzą rozbudowane systemy, które w ostatecznym rozrachunku nie są zrozumiałe niemal dla nikogo. Jak odpowiednio rozliczać handlowców ze sprzedaży?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 maja 2021

Na czym polega praca handlowca w praktyce?

Jest to zadanie, które jest świetną trampoliną do kariery. Jednak tylko dla osób, które dysponują pewnym określonym zestawem cech. Na pewno trzeba tu wskazać na łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych oraz na wysoki poziom socjalizacji z otoczeniem.

Doskonale znający się na sprzedaży od strony teoretycznej introwertyk, który na pierwszy rzut oka wie wszystko, co wiedzieć trzeba, może nie odnieść wielkiego sukcesu. Strach czy niechęć do kontaktów z innymi ludźmi to czynnik, który zdaniem zdecydowanej większości fachowców raczej skreśla nas z tej ścieżki kariery.

Praktyka pokazuje, że “wygadana” osoba, która wie o produkcie mniej, ale świetnie nawiązuje kontakt z innymi, bez trudu zdoła wykonać plan sprzedażowy, z którym introwertyk będzie bezskutecznie walczył przez długi czas. 

Handlowiec jednocześnie agituje, promuje, sprzedaje i koordynuje handel wybranym towarem. Z biegiem czasu może stworzyć własną siatkę współpracowników, z którymi podzieli się odpowiedzialnością za pracę. To niezwykle popularny zawód, który jeszcze przez wiele lat może odgrywać znaczącą rolę w świecie handlu i sprzedaży.

Praca handlowca a system premiowy

Ustanawianie jednolitego wynagrodzenia, które składa się z podstawy i zawsze stałej premii, która nie podlega żadnym zmianom to proszenie się o kiepskie wyniki sprzedaży i niezbyt duże zaangażowanie handlowców w pracę w naszej firmie. 

O wiele lepszym modelem jest przekucie słynnego sky is the limit w czyn. Jeśli handlowiec spełni pokładane w nim nadzieje, a nawet je przerośnie, to jego pensja powinna odpowiednio poszybować w górę. Zarówno w ujęciu podstawy wynagrodzenia, jak i premii. Czy to miesięcznej, czy kwartalnej i rocznej.

Dobrze jest też dodatkowo motywować zespół, oferując najlepszym pracownikom na przykład wyjazdy na luksusowe wakacje czy zapewniając im dostęp do samochodu służbowego. Praktyka wielu działalności na całym świecie jednoznacznie pokazuje, że nic tak nie podnosi morale w zespole, jak odpowiednia motywacja finansowa i stałe podnoszenie kwalifikacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak rozliczać handlowców ze sprzedaży?

Można do tego zagadnienia podejść na dwa sposoby: procentowo względem podstawy oraz procentowo względem najlepszego wyniku w firmie. Zdecydowanie częściej stosuje się ten pierwszy wariant. Można na przykład przyjąć, że za 100% planu należy się pensja plus premia 5% od ustalonej kwoty.

Najważniejszą rolę odegra odpowiednie stworzenie tabeli progresu premii. O wiele lepiej zbudować ją tak, by była przystępna i niezbyt rozbudowana. Dobrym modelem premiowania mogą być na przykład progi: 0-5%, 5-10%, 10-20% i powyżej 20%. Jeśli system się sprawdzi, to z czasem można (a wręcz trzeba) go udoskonalać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!