Kampania dezinformacyjna związana z Ukrainą. Sprawdź o co chodzi!

Trwa szeroko zakrojona kampania dezinformacyjna związana z wojną w Ukrainie. Dystrybuowane są treści, które mówią o rekrutacji do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Fake newsy mówią o tym, że ma ona rzekomo angażować się w walkę na terenie Ukrainy. Dowództwo brygady zdementowało te doniesienia, a ponadto obecnie nie prowadzi rekrutacji. Ostrzegają zespoły CSIRT NASK i CSIRT MON.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 kwietnia 2023

Jak działają cyberprzestępcy? 

Kampania dezinformacyjna, którą można zaobserwować, jest realizowana przy użyciu wielu kanałów komunikacyjnych. Takie działania są zgodne z wcześniejszymi narracjami na temat zaangażowania Polski w konflikt na Ukrainie. Fałszywe informacje docierają do odbiorców za pomocą:
  • komunikatora Telegram, 
  • poczty elektronicznej, 
  • wiadomości SMS. 

Przygotowane wcześniej tło informacyjne wzmocniło wiarygodność przekazu: operacja propagandowa w Rosji. Sugeruje ona zaangażowanie brygady (LITPOLUKRBRIG) w działania militarnie na terytorium Ukrainy. Jest prowadzona przez podmioty, które są długotrwale zaangażowane w operacje dezinformacyjne prowadzone przez Rosję.

Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Mikołaj Frączak

W jakim celu prowadzona jest akcja dezinformacyjna? 

Zdaniem ekspertów z CSIRT MON, omawiana kampania prawdopodobnie jest kontynuacją trwającej od kilku lat akcji dezinformacyjnej "Ghostwriter". Jej sprawcami jest białoruska grupa UNC1151. Celem kampanii może być:

  • wprowadzenie negatywnych zmian w relacjach Polski z USA oraz krajami członkowskimi NATO, 
  • zakłócenia w relacjach polsko-ukraińskich, 
  • dyskredytowanie pomocy, która została udzielona Ukrainie przez Polskę i NATO,
  • pozyskiwanie istotnych informacji w celach wywiadowczych,
  • budzenie niepokojów społecznych wśród obywateli Polski. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co istotne, wzmożone ataki CSIRT MON notuje od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. Ich autorem jest rosyjska grupa UNC1151.

Co rekomenduje CSIRT NASK w sprawie kampanii dezinformacyjnej? 

W przypadku otrzymania komunikatu, który wywołuje nasze zaniepokojenie, należy w pierwszej kolejności zachować spokój i nie ulegać emocjom. Często oszuści podszywają się pod instytucje rządowe, takie jak Policja, Ministerstwo Obrony Narodowej czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Google Maps będą bardziej pomocne uchodźcom z UkrainyGoogle Maps będą bardziej pomocne uchodźcom z UkrainyMikołaj Frączak

Istnieje kilka sposobów, aby wykryć i zgłosić w odpowiednie miejsce fake news: 

  • wystarczy zweryfikować otrzymaną informację w wiarygodnych źródłach, 
  • sprawdzić adresy e-mailowe i internetowe, które są podawane w fałszywych wiadomościach, bo zą bardzo często podobne do właściwych np. p0licja.info, 
  • radząc się ekspertów z zakresu bezpieczeństwa np. przesyłając informację do CSIRT NASK pod numer tel. 799 448 084, w wiadmości email na [email protected] lub korzystając z formularza na stronie incydent.cert.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!