Metaverse numerem 1 w 2022 roku. Dlaczego już o nim nie mówimy?
Ubiegły rok minął nam pod znakiem wielu nieprzewidzianych sytuacji na mapie geopolitycznej. I choć zbrojna agresja Rosji w Ukrainie wydawała się absolutnym numerem jeden, szczególnie w tematyce bezpieczeństwa, drugim tematem, który mocno wybrzmiał, był rozwój wirtualnej rzeczywistości — świata metaverse.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 6 lutego 2023
Technologiczna rewolucja stała się faktem
Od kilku lat funkcjonujemy w rzeczywistości bardzo przyspieszonej, technologicznej rewolucji. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wszyscy znacznie szybciej przenieśliśmy wszystkie niezbędne działania do sfery online. Zmusiła również urzędników do obsługi petentów w taki sposób.Facebook stworzy internet w wersji „metaverse”. Co to oznacza dla użytkowników?Mikołaj Frączak
Bardzo zelektryzowała nas informacja, że do rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości wkracza grupa Meta, która jest właścicielem Facebok’a, Instagrama, WhatsApp’a i Messengera. Przyglądamy się z boku jak kolejny filmowy scenariusz science fiction staje się realnym faktem. Wspomnieć tu można film “Player One” Stevena Spielberga (2018 r.). Zaraz po nim do Metaverse wchodzić zaczęły wchodzić marki modowe (m.in. Zara), duże banki (polski PKO BP). W świecie online obowiązującą walutą jest NFT lub blokchain.
Technologiczne uniwersum nie jest idyllą
Ideą firmy Mety było stworzenie flagowej aplikacji netaverse, która byłaby platformą przyszłości. Już w październiku 2022 roku serwis The Verge, powołując się na wewnętrzną komunikację koncertu Meta stwierdzał, że oprogramowanie, które ma umożliwiać życie w wirtualnej rzeczywistości nie spełnia wielu oczekiwań twórców i użytkowników.
W obecnej chwili, aplikacja nie jest dostępna na całym świecie. Co ciekawe, właśnie dzięki rebrandingu Facebooka na Meta stało się głośno o tworzonej aplikacji i całym, wirtualnym świecie równoległym. Fani nowinek technologicznych bardzo szybko podążyło w tym kierunku, chętnie testując aplikację. Nie zachwyciła ona przede wszystkim jakością grafiki, którą porównuje się do połączenia “Minecrafta” i “Robloxa”. Do tego dochodzą liczne błędy i niedoskonałości systemu Horizon Worlds, na którym opiera się metaverse.
PKO BP ma oddział w Metaverse (FILM)Martyna Kowalska
I choć obecnie o tym systemie właśnie z powodu wielu niedociągnięć jest dość cicho, warto bacznie obserwować to, co robi Meta. Pamiętajmy przy tym początki Apple i wielu porażek Stevena Jobsa. Wystarczy spojrzeć jakim światowym potentatem jest obecnie ta marka. Dajmy szansę metaverse, a czuję, że już niebawem nas bardzo zaskoczy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?