Potwierdzasz transakcje telefonem? Uważnie czytaj treść wiadomości

Potwierdzanie transakcji telefonem to stosunkowo najprostszy sposób autoryzacji przelewów, zmian ustawień, czy danych. Niestety bardzo często wykonujemy polecenia przesłane w wiadomości tekstowej automatycznie i bez wczytywania się w szczegóły. To błąd – ostrzega CSIRT KNF.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 września 2022

Czy kody SMS są zawsze bezpieczne? 

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF przestrzega przed nieuważnym używaniem wiadomości autoryzacyjnych

Potwierdzasz transakcje za pośrednictwem kodów SMS? Uważaj – oszuści wykorzystując Twoją nieuwagę mogą w łatwy sposób pozbawić Cię oszczędności. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać treść wiadomości SMS, które zawierają opis dokonywanych transakcji. Nie daj się okraść!” - ostrzegają specjaliści za pośrednictwem Twittera. 

Sprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policjiSprawcy phishingu nie są bezkarni. Internetowi złodzieje w rękach policjiMartyna Kowalska

Linki w wiadomościach szczególnie niebezpieczne

Najsłabszym punktem wiadomości SMS jest rutynowe podchodzenie do każdej z nich. Cyberoszuści doskonale sobie z tego zdają sprawę, stąd wysyp komunikatów z zawartym linkiem do niebezpiecznych stron internetowych.

Czasem krótka wiadomość tekstowa do złudzenia może przypominać bankowy komunikat. Wykonując polecenia zawarte w wiadomości i wchodząc np. na podany link możemy trafić na stronę ze złośliwym oprogramowaniem, lub wyłudzającą dane osobowe, w tym logowania. Choćby z tego powodu warto zachować maksymalną uwagę i wczytywać się w szczegóły. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Uwaga na niestandardowe polecenia

Każde niestandardowe polecenie, to znaczy inne niż te, jakie otrzymywaliśmy dotąd, może być sygnałem ostrzegawczym, że SMS wcale nie pochodzi od naszego banku, dostawcy usług telekomunikacyjnych, lub innej instytucji, z którą kontaktujemy się cyfrowo.

Zarówno eksperci od cyberbezpieczeństwa, jak również policja, niejednokrotnie informowali o przypadkach wyłudzeń danych prowadzących do „wyczyszczenia” rachunku bankowego z oszczędności. W takim przypadku chwila nieuwagi może kosztować naprawdę wiele. M.in. z tego powodu należy dać sobie kilka dodatkowych sekund i wyzbyć się rutyny w przyjmowaniu do wiadomości wszystkiego, co trafia na skrzynkę odbiorczą naszego telefonu, tabletu, czy smartwatcha. 

Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!Dostałeś maila od PKO BP? Przyjrzyj mu się uważnie!Mikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!