Sztuczna inteligencja sprawdzi biologiczny wiek Twojego mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w USA przeprowadzili badania, z których wynika że algorytmy głębokiego uczenia maszynowego są w stanie ustalić biologiczny wiek mózgu.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 stycznia 2023

AI i większe możliwości diagnostyki

Ustalenie biologicznego wieku mózgu pozwala określić ryzyko demencji. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę przy ocenie ryzyka. Biologiczny wiek mózgu można określić na podstawie badań takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia pozytronowa (PET). Te badania pozwalają na zobrazowanie struktury i funkcji mózgu, co pozwala na ocenę jego stanu.

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

Niemniej jest to czynnik, który może nam wskazać kierunek ewentualnego leczenia, o czym zresztą powiedział autor badań Andrei Irimia: — Proces starzenia się mózgu jest wiarygodnym biomarkerem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. To ryzyko wzrasta, gdy cechy mózgu wskazują, że jest on starszy, niż wskazuje wiek chronologiczny. Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu. Mózg czterdziestolatka może zatem wyglądać na trzydzieści lub sześćdziesiąt lat.

Jak wyglądały badania naukowców?

Wyniki badań zostały zaprezentowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Opisany jest tam przebieg pracy naukowców, którzy wykonali rezonans magnetyczny mózgu u prawie 4,7 tysiąca osób bez zaburzeń poznawczych. Część z nich zachorowała w późniejszych latach na demencję. Na podstawie zebranych danych badacze stworzyli model pozwalający określić wiek uczestników na podstawie obrazu ich mózgu.

Następnie program nauczył się tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu wskazujące wzorce starzenia się, by później porównać biologiczny wiek mózgu z wiekiem chronologicznym. Jak podają źródła, im większa była różnica, tym większe było ryzyko demencji. Potwierdziły to testy zdolności poznawczych.

– Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Im wcześniej zidentyfikujemy osoby bardziej narażone na rozwój choroby, tym szybciej można podjąć kroki zapobiegawcze – podkreślili autorzy amerykańskich badań. 

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Martyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto dodać, że badania pokazały także, że proces starzenia się poszczególnych obszarów mózgu przebiegał w innym tempie u kobiet i u mężczyzn. W przypadku kobiet prawa półkula mózgu starzała się wolniej, z kolei u mężczyzn bardziej narażonych na chorobę Parkinsona występowało szybsze starzenie się kory ruchowej.

Jak jeszcze sztuczna inteligencja może pomagać w diagnostyce chorób?

Sztuczna inteligencja może pomagać w diagnostyce przez analizowanie danych medycznych w celu wykrywania patologicznych cech i objawów oraz określenia prawdopodobieństwa wystąpienia danej choroby. Może przyspieszać proces diagnostyczny, poprawiać jego dokładność i obniżać koszty badań.

Jednym z przykładów zastosowania AI w diagnostyce chorób jest analiza obrazów medycznych. Modele sztucznej inteligencji mogą być używane do automatycznej analizy zdjęć radiologicznych, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, w celu wykrycia patologicznych zmian. Modele te mogą być szkolone na dużych zbiorach danych obrazów, dzięki czemu mogą automatycznie rozpoznawać charakterystyczne cechy różnych chorób, takie jak guzy, zaburzenia tkanki, czy uszkodzenia mózgu.

Innym przykładem jest analiza danych z elektrokardiogramów (EKG), które pozwalają na monitorowanie pracy serca. Modele AI mogą być używane do analizy sygnałów EKG w celu wykrycia zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków, i przyspieszenie procesu diagnozy.

Sztuczna inteligencja od Google będzie produkować lekiSztuczna inteligencja od Google będzie produkować lekiMichał Górecki

Sztuczna inteligencja także może być użyta w opiece paliatywnej, pozwalając na bardziej indywidualną opiekę nad pacjentami poprzez prognozowanie postępu choroby i przewidywanie potrzeby opieki. Jest również używana w diagnozie i monitorowaniu chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca, oraz układu oddechowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!