Wydajny procesor do laptopa - co powinno go cechować?

Decydując się na zakup laptopa niejednokrotnie nie zwracamy szczególnej uwagi na jego podzespoły, co przekłada się na niezadowolenie z urządzenia już po kilku miesiącach użytkowania. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Jakie powinny być cechy mobilnego procesora do laptopa?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 września 2021

Jaki powinien być procesor do laptopa?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Inne zadania bowiem stawia się przed procesorami dedykowanymi ultramobilnym laptopom biznesowym, niż przed układami montowanymi w notebookach gamingowych, czy też takich mających często zastępować nam komputer stacjonarny. 

Procesory dla sprzętu biznesowego powinny łączyć zadowalającą wydajność pracy z niskim zapotrzebowaniem na energię. Nie od dziś bowiem wiadomo, że największym atutem sprzętu dedykowanego zastosowaniom firmowym jest długi czas pracy między ładowaniami (niejednokrotnie sięgający kilkunastu godzin). Ponadto procesor przeznaczony dla laptopów biznesowych nie powinien nadmiernie się nagrzewać. Taki sprzęt bowiem często wyposażony jest w pasywne chłodzenie ze względu na konieczność zredukowania jego wagi do absolutnego minimum.

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku komputerów dedykowanych obróbce grafiki, maszyn dla graczy czy urządzeń typu DTR (desktop replacement). Tutaj energooszczędność nie stoi na pierwszym planie. Z reguły takiego sprzętu i tak nie używamy w podróży ze względu na gabaryty. Procesor nie musi być więc energooszczędny. Ma natomiast zapewniać niesamowitą wydajność w każdej sytuacji. Na pewno więc większy będzie pobór mocy takiej jednostki. Także chłodzenie zamontowane na pokładzie laptopa o wysokiej wydajności pracy musi być bardzo efektywne — w końcu zwarta obudowa komputera tego typu nie zapewnia tak dobrego przepływu powietrza, jakim mogą się szczycić popularne pecety.

Odpowiedni dobór sprzętu to podstawa!

Decydując się na zakup laptopa warto więc jasno określić do wykonywania jakich zadań będzie nam on służył. O ile na mocarnym laptopie zakupionym z myślą o obróbce grafiki bądź gamingu możliwe będzie wykonywanie zadań biurowych takich, jak praca z dokumentami, programami czy też przeprowadzanie wideokonferencji, to gorzej będzie wyglądała już kwestia odwrotna. Mam tu na myśli uruchamianie na pokładzie lekkich laptopów biznesowych zaawansowanego oprogramowania do obróbki grafiki i materiałów wideo. Takie biznesowe laptopy nie poradzą sobie także z większością nowych, popularnych gier komputerowych.

Dlatego właśnie dobór odpowiedniego laptopa pod kątem naszych potrzeb nie jest łatwy. Oczywiście na zakupie laptopa (w miarę możliwości finansowych) nie warto oszczędzać. O ile w przypadku peceta w każdej chwili możemy zaktualizować bazę sprzętową, to osiągów komputera mobilnego w taki sposób nie poprawimy (np. przez łatwą wymianę procesora).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!