Wypadek samochodem służbowym. Kto ponosi koszty naprawy auta?
Pracodawcy udostępniający swoim pracownikom samochody służbowe najczęściej opłacają ubezpieczenie AC i OC. Czasami kierowcy zdarza się wypadek. W takiej sytuacji często zadajemy sobie pytanie, kto ponosi koszty naprawy samochodu. Czy pracownik ma obowiązek je pokryć?
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 16 marca 2023
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że każdy pracownik może ponieść tzw. odpowiedzialność materialną. Mówi o tym art. 114 Kodeksu pracy, zgodnie z nim pracownik ponosi odpowiedzialność materialną, gdy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę.
Na pracodawcy, po wypadku, ciąży obowiązek wykazania poniesionej szkody zgodnie z art. 116 Kodeksu pracy. Pracownik odpowiada za nią jedynie w granicach tak zwanej rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę oraz tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z których wynikła szkoda (art. 115 k.p.).Jaka może być wysokość obciążenia pracownika?
Wysokość obciążenia pracownika jest zależna od tego, w wyniku jakiego działania powstała szkoda. I tak, jeśli była wynikiem:- umyślnego działania na szkodę pracodawcy – pracownik w całości pokrywa koszty związane z naprawieniem szkody (art. 122. K.p.),
- nieumyślnej winy pracownika – wówczas „odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody” (art.119. K.p.).
Wypadek w drodze do lub z pracy. Jaki zasiłek chorobowy otrzyma poszkodowany?Anna Petynia-Kawa
Pracownik odpowiada za mienie powierzone
Czasami może zaistnieć sytuacja, w której samochód został powierzony pracownikowi z obowiązkiem zwrotu określanym jako odpowiedzialność za mienie powierzone. W takiej sytuacji odpowiada on w pełnej wysokości za szkodę. Warunkiem, by tak było jest prawidłowe powierzenie mu samochodu:
Zgoda pracownika na powierzenie mu mienia z obowiązkiem zwrotu, przy czym przepisy nie określają formy, w jakiej zgoda ta ma zostać wyrażona, a zatem może ona nastąpić przez sam fakt przyjęcia przez pracownika samochodu do używania i sprawowania nad nim pieczy bądź też w formie pisemnej,
Wydanie pracownikowi samochodu w taki sposób, aby mógł on zostać objęty przez pracownika w posiadanie oraz aby mógł prawidłowo sprawować nad nim pieczę.
Pracodawca decyduje, w jaki sposób należy naprawić szkodę. Może on żądać dokonania naprawy samochodu przez pracownika lub zapłaty sumy pieniężnej pokrywającej stratę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?