Zdrowa dieta. Od czego zacząć?

Jak żyć zdrowo? Od czego zacząć?

Zdrowa dieta. Od czego zacząć?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Wszyscy chcemy być fit. Marzy nam się zgubienie zbędnych kilogramów lub taki model odżywiania, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że — owszem — sport i aktywność ruchowa mają swoje bardzo mocne strony, jednak zdaniem wielu osób kluczowa jest zdrowa dieta. Od czego zacząć ją wprowadzać?

Nie istnieje jednolita zdrowa dieta dla wszystkich

Mimo tego, że byłoby to ogromne ułatwienie, to nie istnieje jedna, taka sama dla wszystkich dieta o właściwościach zdrowotnych. Zupełnie inaczej należy podejść do takiego modelu odżywiania, jaki ma po prostu pomóc nam zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, a inaczej do odżywiania się, gdy — wręcz przeciwnie — chcemy budować masę.

Inne zasady obowiązują też osoby w pełni zdrowe, a inne dotyczą osób, które zmagają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Zdecydowanie trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model odżywiania będzie optymalny na przykład dla osób, które zmagają się z cukrzycą.

Lista schorzeń, które muszą zwiększyć naszą czujność przy układaniu diety, jest zresztą o wiele większa. Na pewno dwa razy nad zdrową dietą powinny się też zastanowić osoby borykające się z IBS, nietolerancją laktozy czy zaburzeniu w funkcjonowaniu wątroby i trzustki.

Żyjemy w czasach, kiedy większość z powszechnych chorób, które ograniczają nieco dostęp do zdrowych posiłków, można dość łatwo zdiagnozować. Jeśli więc podejrzewamy, że chorujemy na jedną z chorób, która wymaga specyficznego podejścia do diety, zdecydowanie warto udać się do lekarza i wykonać kilka badań, jakie nam zleci. Może to uchronić nas przed wieloma problemami zdrowotnymi.

Jak wdrażać dietę w życie?

Częstym błędem nowicjuszy jest to, że podchodzą oni do diety niezwykle radykalnie. Na początku zarzucają niemal całe jedzenie, jakie było częścią ich rutynowego dnia, a później często dziwią się, dlaczego ich organizm wysyła im negatywne komunikaty, pośród których może pojawić się między innymi przewlekłe zmęczenie, drganie powieki czy zgaga.

Praktyka pokazuje, że o wiele większą wartość ma dieta wdrażana powoli, która na dodatek jest dobrze zbilansowana. Nasze ciało potrzebuje paliwa i musimy mu je zapewnić w optymalnej ilości. Inaczej funkcjonowanie na takim samym poziomie, jak przed wdrożeniem diety, może być znacznie utrudnione.

Kolejny z momentów krytycznych to etap wychodzenia z diety. Oczywiście, większość szanujących się dietetyków pozwoli na stopniowe poluzowanie rygorystycznych zasad odżywiania, jednak to my odpowiadamy za to, by nawet na typ etapie zachować pewne właściwe proporcje. Inaczej narażamy się na efekt jojo.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Czego unikać na diecie?

Zdecydowanie produktów wysoce przetworzonych. Chipsy, słodycze czy wszystkie te smaczne posiłki gotowe „na już”, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Warto też dwa razy przemyśleć spożywanie dużej ilości  napojów gazowanych z cukrem. To typowe puste kalorie.

Praktyka pokazuje, że można do takiej diety podejść też w taki sposób, by przy okazji nieco oczyścić nasze ciało z toksyn i niezdrowej żywności. W takiej sytuacji poleca się celować w produkty naturalne. Są one nieco droższe od spotykanych w większości marketów zamienników, jednak na wdrożenie w życie na przykład chleba na zakwasie lub na bazie orkiszu — jeśli nie mamy ku ich stosowaniu przeciwwskazań — stać niemal każdego z nas.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: zdrowie
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!